inVag

1 kaps. dopochwowa, twarda zawiera nie mniej niż 109 CFU bakterii kwasu mlekowego: 25% Lactobacillus fermentum 57A, 25% Lactobacillus plantarum 57B, 50% Lactobacillus gasseri 57C.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
inVag 14 szt., kaps. dopochwowe, twarde

Lactobacillus plantarum,

Lactobacillus gasseri,

Lactobacillus fermentum

49.85 zł 2019-04-05

Działanie

Działanie preparatu polega na wspomaganiu utrzymania równowagi mikrobiologicznej w obrębie układu moczowo-płciowego i zapobieganiu rozwojowi zakażeń. W badaniach wykazano, że szczepy zawarte w preparacie działają antagonistycznie wobec patogenów wywołujących zakażenie układu moczowo-płciowego, takich jak: Gardnerella vaginalis, Prevotella bivia, Streptococcus agalactiae, Candida albicans, Escherichia coli (szczep uropatogenny) poprzez produkcję kwasów (mlekowego, octowego i tym samym obniżenie pH wydzieliny pochwy, co stwarza niekorzystne środowisko dla większości patogenów), produkcję nadtlenku wodoru (mającego właściwości bójcze wobec patogenów najczęściej wywołujących zakażenia układu moczowo-płciowego), przyleganie (adhezję do nabłonka pochwy, a przez to zapobieganie przyklejaniu patogenów) i konkurowanie z patogenami o składniki odżywcze.

Dawkowanie

Dopochwowo. 1 kapsułka na noc przez 1 tydzień. W razie potrzeby leczenie należy powtórzyć. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci.

Wskazania

Przywrócenie lub uzupełnienie flory bakteryjnej pochwy i utrzymanie właściwego pH pochwy. Preparat zaleca się stosować w zapobieganiu infekcjom układu moczowo- płciowego w trakcie i po systemowych kuracjach antybiotykami i innymi lekami przeciwbakteryjnymi oraz przeciwrzęsistkowymi i przeciwgrzybicznymi oraz w okresie klimakterium i po połogu; profilaktycznie we wszelkich sytuacjach, w których dochodzi do zaburzenia równowagi flory pochwy (np. niewłaściwe przyzwyczajenia higieniczne, antykoncepcja); wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych pochwy (zakażenia pochwy), w trakcie i po leczeniu antybiotykami, innymi lekami przeciwbakteryjnymi i (lub) przeciwgrzybiczymi (w tym również podczas leczenia upławów).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentek z ciężkimi zaburzeniami układu immunologicznego.

Niepożądane działanie

Często: upławy, świąd, pieczenie, ból w podbrzuszu, plamienie, obrzęk i zaczerwienienie warg sromowych, erytroplakia; częstomocz, parcie na mocz; przeziębienie; ból głowy.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność przepisując preparat kobietom w ciąży, ponieważ nie ma danych klinicznych dotyczących stosowania w czasie ciąży. Brak danych dotyczących przenikania substancji czynnej do mleka ludzkiego.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparat można stosować w czasie leczenia norfloksacyną, kwasem nalidyksowym lub metronidazolem, ponieważ szczepy są oporne na ich działanie. Preparat może być mniej skuteczny w czasie jednoczesnego stosowania z sulfametoksazolem i (lub) środkami plemnikobójczymi zawierającymi nonoksynol-9. Szczepy wchodzące w skład preparatu wrażliwe są na penicylinę, ampicylinę, gentamycynę, klindamycynę, chlormafenikol i tetracyklinę i dlatego w czasie stosowania tych leków preparat może być nieskuteczny. Witamina B-complex stosowana doustnie i estrogeny podawane dopochwowo korzystnie wpływają na namnażanie się pałeczek Lactobacillus i kolonizację pochwy.

Cena

inVag, cena 100% 49.85 zł

Preparat zawiera substancję: Lactobacillus plantarum, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus fermentum

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."