Intractum Hyperici PhytoPharm

Wyciąg alkoholowy ze świeżego ziela dziurawca. Preparat zawiera etanol 52-62%.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Intractum Hyperici PhytoPharm but. 100 ml, płyn doustny

Hypericum perforatum

10.81 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat pochodzenia naturalnego łagodzący stany depresyjne. Mechanizm działania hiperycyn polega na hamowaniu aktywności enzymów odpowiedzialnych za katabolizm neuroprzekaźników w o.u.n.

Dawkowanie

Dorośli i osoby starsze: doustnie: 5 ml preparatu 4 razy dziennie w niewielkiej ilości płynu, najlepiej wody.

Wskazania

Lek stosowany w celu łagodzenie przejściowych stanów wyczerpania nerwowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na promienie słoneczne. Dzieci do ukończenia 6 rż.

Środki ostrożności

Preparat szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość etanolu w preparacie należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Podczas przyjmowania leku należy unikać ekspozycji na słońce.Dzieci i młodzież poniżej 18 lat.

Niepożądane działanie

Częste stosowanie preparatu zwiększa wrażliwość na promienie słoneczne i może powodować reakcje fototoksyczne (oparzenia skóry, ból głowy), zwłaszcza u osób o jasnej karnacji.

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone.

Uwagi

Bezpośrednio po zastosowaniu leku etanlo może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po zastosowaniu leku, należy zachować co najmniej półgodzinną przerwę.

Interakcje

Substancje zawarte w wyciągu z dziurawca (hiperycyna i hiperforyna) mogą powodować indukcję enzymów metabolizujących leki (podjednostki cytochromu P450: 1A2, 3A4 i 2C9), co może prowadzić do obniżenia stężenia w osoczu lub osłabienia działania innych leków, stosowanych równocześnie z wyciągami z dziurawca. Działania takie obserwowano po stosowaniu preparatów dziurawca łącznie z cyklosporyną, warfaryną, teofiliną, digoksyną. Podczas leczenia skojarzonego zakażeń wirusem HIV środkami przeciwwirusowymi, wyciągi z dziurawca powodują obniżenie stężenia inhibitorów proteaz (np. indynawiru) w osoczu. Nie zaleca się stosowania dziurawca łącznie ze środkami przeciwdepresyjnymi, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny, bez konsultacji z lekarzem.

Cena

Intractum Hyperici PhytoPharm, cena 100% 10.81 zł

Preparat zawiera substancję: Hypericum perforatum

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."