Inj. Natrii chlorati 10% Polpharma

1 ml koncentratu zawiera 100 mg chlorku sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Inj. Natrii chlorati 10% Polpharma 100 amp. 10 ml (polietylenowe), konc. do sporz. roztw. do inf.

Sodium chloride

2019-04-05

Działanie

Hipertoniczny roztwór chlorku sodu stosowany w zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej. Jony sodu i chloru są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór tych jonów występuje często w odwodnieniu hipoosmotycznym, po nadmiernej utracie z płynami ustrojowymi. Preparat stosowany jest zwykle jako dodatek do innych płynów infuzyjnych zgodnych farmakochemicznie, w celu zwiększenia ilości podawanych jonów bez nadmiernego obciążenia płynami; nie powinien być stosowany bez rozcieńczenia.

Dawkowanie

Dożylnie, we wlewie kroplowym po uprzednim rozcieńczeniu lub jako dodatek do roztworów infuzyjnych. Indywidualnie, w zależności od obrazu klinicznego i wyników oznaczeń parametrów gospodarki wodno-elektrolitowej. Hiponatremia. W każdym przypadku należy ustalić przyczynę hiponatremii i dążyć do jej eliminacji. W ostrej hiponatremii objawowej, trwającej krócej niż 24 godziny, należy podwyższyć stężenie Na+ w surowicy do 120- 125 mmol/l w ciągu 24 godzin lub w krótszym czasie. U pacjentów z objawową hiponatremią przewlekłą lub z hiponatremią o nie dającym się ustalić czasie trwania, stężenie Na+ w surowicy należy podwyższać z szybkością 0,5 mmol/l do osiągnięcia stężenia 120-125 mmol/l. W ten sposób można uniknąć powikłań ze strony ośrodkowego układu nerwowego lub obrzęku płuc. Wzrost stężenia Na+ w surowicy w ciągu 24 godzin nie powinien przekroczyć 12 mmol/l. Zatrucie wodne. Najczęściej podaje się 3% lub 5% roztwór chlorku sodu. Nie należy podawać więcej niż 100 ml/godzinę. W 1 ml 3% roztworu NaCl znajduje się 0,51 mmol Na+, zaś w 1 ml 5% roztworu NaCl - 0,86 mmol Na+.

Wskazania

Hiponatremia. Przewodnienie hipotoniczne (zatrucie wodne). Wspomagająco w alkalozie metabolicznej.

Przeciwwskazania

Hipernatremia. Hiperchloremia. Kwasica metaboliczna. Obrzęki.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podając chlorek sodu pacjentom z niewyrównaną niewydolnością serca, marskością wątroby, stanem przedrzucawkowym, obrzękiem obwodowym i płucnym, zaburzeniami czynności nerek, pacjentom bardzo młodym i w podeszłym wieku. W czasie leczenia należy oznaczać stężenie sodu, potasu i chlorków w surowicy oraz kontrolować bilans wodny.

Niepożądane działanie

Hipernatremia. Hiperchloremia. Miejscowe odczyny ze strony naczyń: ból i zaczerwienienie, jeśli roztwór jest podawany zbyt szybko lub niewystarczająco rozcieńczony.

Ciąża i laktacja

Brak przeciwwskazań odnośnie stosowania rozcieńczonego roztworu chlorku sodu w czasie ciąży i okresie karmienia piersią. Stosowanie preparatu powinno się odbywać pod nadzorem lekarza, gdyż roztwór hipertoniczny może mieć szkodliwy wpływ na płód.

Uwagi

Preparat nie zaburza sprawności psychofizycznej.

Interakcje

Nie stosować jednocześnie z innymi lekami zatrzymującymi sód w organizmie (ryzyko hipernatremii). Koncentrat jest niezgodny z solami srebra, rtęci i ołowiu.

Preparat zawiera substancję: Sodium chloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."