Infectoscab

1 g kremu zawiera 50 mg permetryny. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy emulgujący (typ A) i kwas sorbinowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Infectoscab tuba 30 g, krem

Permethrin

79.86 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwświerzbowy, syntetyczny piretroid, do stosowania miejscowego na skórę.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli oraz młodzież powyżej 12 lat: nałożyć do 30 g kremu. Dzieci w wieku 6-12 lat: nałożyć do 15 g kremu. Dzieci w wieku 2 mies.-5 lat: do 7,5 g kremu. Wyżej podane dawkowanie należy traktować jedynie jako wskazówkę. Dawkę leku należy dostosować odpowiednio do wskazań i powierzchni ciała u danego pacjenta (np. u niektórych dorosłych pacjentów może być konieczne użycie większej ilości kremu). Sposób podawania. Ostrożnie nałożyć cienką warstwę kremu na. U dorosłych krem należy nakładać równomiernie na całe ciało, w tym na kark, dłonie oraz powierzchnię podeszwową stóp. Nakładanie kremu na twarz i głowę nie jest konieczne, chyba że wykwity spowodowane świerzbem występują w tych miejscach. Podczas nakładania kremu szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca pomiędzy palcami rąk i stop (również pod paznokciami rąk i stop), skórę na nadgarstkach, łokciach, pod pachami, okolice narządów płciowych i pośladki. U dzieci i młodzieży krem należy nakładać równomiernie na całe ciało, w tym na dłonie, powierzchnię podeszwową stóp, szyję, twarz, uszu i owłosioną skórę głowy. Nie należy nakładać kremu na skórę wokół ust (ponieważ dziecko może zlizać krem) oraz okolice oczu. Chronić dzieci przed zlizywaniem kremu z rąk. W razie konieczności dzieci powinny nosić rękawiczki. Leczenie dzieci w wieku od 2 do 23 miesięcy może być prowadzone tylko pod ścisłym nadzorem lekarza. U pacjentów w wieku podeszłym (powyżej 65 lat) krem należy stosować w ten sam sposób, jak u dorosłych, ale należy również nakładać krem na twarz, uszy oraz owłosioną skórę głowy. Należy zachować ostrożność, by uniknąć nałożenia kremu na skórę wokół oczu. Krem należy pozostawić na skórze przez co najmniej 8 h, np. na noc. Aby leczenie było skuteczne, w tym czasie pacjent nie powinien się myć ani kąpać w wannie ani pod prysznicem. Jeśli w ciągu tych 8 h pacjent umyje ręce i inne miejsca leczone kremem (pośladki, okolice narządów płciowych), krem należy nałożyć ponownie na umyte miejsca. Po upływie co najmniej 8 h pozostałości kremu należy usunąć, biorąc prysznic lub myjąc ciało wodą i mydłem. Jeśli przestrzega się powyższych wskazówek to jednorazowe zastosowanie kremu zazwyczaj wystarcza do pomyślnego zakończenia leczenia. Jednakże w przypadkach utrzymującej się lub nawracającej infestacji, może być konieczne powtórzenie leczenia po 14 dniach.

Wskazania

Leczenie świerzbu (wywołanego przez Sarcoptes scabiei) u dorosłych i dzieci w wieku >2 miesięcy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną - permetrynę, inne substancje z grupy piretryn lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W takich przypadkach należy podać lek przeciwświerzbowy z innej grupy.

Środki ostrożności

W przypadku nadwrażliwości na chryzantemy lub inne rośliny z rodziny Compositae, leczenie należy rozpocząć tylko w razie bezwzględnej konieczności. Podczas stosowania preparatu należy uważać, by krem nie dostał się do oczu lub na błony śluzowe (np. jama nosowo-gardłowa, okolice narządów płciowych) lub do otwartych ran. Dostępne jest jedynie ograniczone doświadczenie dotyczące stosowania preparatu u dzieci w wieku od 2 miesięcy do 23 miesięcy. Leczenie w tej grupie wiekowej może być prowadzone tylko pod ścisłym nadzorem lekarza. Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności leku u dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy i kwas sorbinowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Substancje pomocnicze zawarte w kremie (parafina ciekła, wazelina biała) mogą pogarszać funkcjonowanie, a tym samym zmniejszać niezawodność stosowanych jednocześnie produktów lateksowych (np. prezerwatyw, wkładek domacicznych).

Niepożądane działanie

Często: parestezje, uczucie palenia skóry, świąd, wysypka rumieniowata, suchość skóry. Rzadko: bóle głowy. Bardzo rzadko: duszność (u pacjentów wrażliwych lub nadwrażliwych),  otarcie naskórka, zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych, zmniejszenie pigmentacji skóry. Częstość nieznana: nudności, kontaktowe zapalenie skóry. Występowanie świądu, wysypki rumieniowatej, uczucia mrowienia, palenia lub kłucia skóry oraz suchości skory może być związane z przebiegiem choroby. Świąd i wypryski po świerzbie mogą utrzymywać się do 4 tyg. po zakończeniu leczenia. Jest to spowodowane reakcją na martwe roztocza świerzbowca. W przypadku wystąpienia suchości skóry zaleca się po zakończeniu leczenia zastosowanie środków zmiękczających oraz olejków do kąpieli. Objawy kontaktowego zapalenia skóry mogą rozprzestrzenić się poza obszar leczenia. Występowanie wymiotów nie było obserwowane po zastosowaniu preparatu, jednakże znane są przypadki ich wystąpienia w związku z zastosowaniem innych leków zawierających permetrynę.

Ciąża i laktacja

Dane otrzymane z ograniczonej liczby (ok. 900) zastosowań preparatu w okresie ciąży nie wskazują, że permetryna wywołuje wady rozwojowe lub działa szkodliwie na płód/noworodka. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania preparatu podczas I trymestru ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga podawania preparatu. Można rozważyć  podczas II i III trymestru ciąży, jeśli to konieczne. Permetrynę wykryto w mleku kobiet karmiących piersią, które były prawdopodobnie poddane ekspozycji przez skórę, układ oddechowy lub pokarm. Ze względów bezpieczeństwa matki nie powinny karmić piersią przez 5 dni po zakończeniu stosowania preparatu.

Uwagi

Osoby mające kontakt z chorym, szczególnie członkowie rodziny lub partnerzy, powinny jak najszybciej zostać zbadani przez lekarza oraz, w razie konieczności, natychmiast poddać się leczeniu świerzbu. W przypadku bliskiego kontaktu z zakażoną osobą lub miejscami, w których świerzb występuje endemicznie, leczenie zakażeń bezobjawowych może być wskazane w celu zapobieżenia ponownej infestacji. Ponadto pacjent powinien: przycinać krotko paznokcie u rąk i czyścić je dokładnie; zmieniać ubranie, pościel oraz ręczniki codziennie przez 14 dni i prać je w temperaturze co najmniej 60st.C; przechowywać ubranie nieprzeznaczone do prania w temperaturze co najmniej 60st.C  (np. odzież wierzchnią) przez kilka dni w zamkniętej plastikowej torbie; dokładnie odkurzać dywany oraz tapicerowane meble. Preparat  jest szkodliwy dla wszystkich gatunków owadów oraz organizmów żyjących w wodzie (ryby, rozwielitki, algi). Należy unikać zanieczyszczenia nim akwariów i terrariów.

Cena

Infectoscab, cena 100% 79.86 zł

Preparat zawiera substancję: Permethrin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."