Ibuprom® Sport żel

100 g żelu Ibuprom Sport żel zawiera: 5 g ibuprofen.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ibuprom® Sport żel 1 tuba 100 g, żel

Ibuprofen

19.89 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w tkankach zapalnie zmienionych. Ibuprofen przenika przez skórę do głębiej położonych tkanek, stawów i płynu maziówkowego i jest tam oznaczany w stężeniu terapeutycznie znaczącym. Po miejscowym zastosowaniu, uwolniony ibuprofen, osiąga bardzo małe stężenie w surowicy; przezskórne wchłanianie ibuprofenu z postaci żelu, wynosi maksymalnie 5%. Badanie metabolitów w moczu nie wykazało różnic jakościowych.

Dawkowanie

Miejscowo. Zazwyczaj stosuje się na skórę pasek żelu o długości 4-10 cm (2 g do 5 g żelu co odpowiada 100 mg do 250 mg ibuprofenu) i wciera 3 do 4 razy na dobę. W razie konieczności preparat można stosować częściej, jednak nie częściej niż co 4 h. Dawka dobowa nie powinna przekraczać 12 g żelu (600 mg ibuprofenu). Preparat nie jest przeznaczony do stosowania pod opatrunkiem okluzyjnym. Wchłanianie substancji czynnych poprzez skórę jest zwiększone podczas zabiegów jonoforezy (specjalna forma elektroterapii). Żel stosuje się pod katodę (pole ujemne). Zazwyczaj stosowane natężenie wynosi 0,1 do 0,5 mA na 5 cm2 powierzchni elektrody, a czas trwania zabiegu wynosi maksymalnie 15 min. Dzieci: preparat nie jest wskazany do leczenia dzieci Czas trwania leczenia: jest ustalany przez lekarza. Jeśli po upływie 10 dni stosowania preparatu objawy nie ustąpią lub ulegną zaostrzeniu należy zalecić pacjentowi zasięgnięcie porady lekarza.

Wskazania

Miejscowe leczenie bólów mięśni. Leczenie bólów w przebiegu zwyrodnieniowych chorób stawów, reumatycznych schorzeń stawów obwodowych i kręgosłupa. Leczenie zmian zapalnych tkanek okołostawowych (np. kaletek maziowych, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebek stawowych). Leczenie bolesnej sztywności barku, bólów okolicy lędźwiowej kręgosłupa, zmian pourazowych związanych z uprawianiem sportu lub powypadkowych (np. stłuczeń, skręceń). 

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Występowanie w wywiadzie pokrzywki, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, astmy po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.

Środki ostrożności

Żelu nie należy stosować na otwarte rany, błony śluzowe i w okolice oczu. Podczas stosowania miejscowego ibuprofenu jego stężenie w surowicy krwi osiąga minimalne wartości, co nie stwarza zagrożenia wystąpienia działań niepożądanych dotyczących układu pokarmowego, oddechowego i nerek. Jednak lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, niewydolnością nerek, astmą oskrzelową i nietolerancją kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu lub innych NLPZ przyjmowanych doustnie. Należy poinformować pacjenta o konieczności konsultacji przed zastosowaniem preparatu. W trakcie stosowania żelu należy unikać ekspozycji leczonej powierzchni ciała na działanie promieni słonecznych w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia reakcji nadwrażliwości na światło (fotouczulenia). W razie wystąpienia wysypki należy odstawić lek. Jeżeli nie ma potrzeby smarowania rąk w celach leczniczych, to po każdorazowym wsmarowaniu preparatu należy umyć ręce. Lek nie jest wskazany do leczenia dzieci poniżej 14 lat.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne, wstrząs, zaburzenia skóry (np. zaczerwienienie, mrowienie w miejscu podania), astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli, duszność, wysypki różnego typu, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, plamica, choroby pęcherzowe skóry (toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, rumień wielopostaciowy), niewydolność nerek (u pacjentów z chorobami nerek), ból brzucha, niestrawność.

Ciąża i laktacja

W I i II trymestrze ciąży nie należy stosować leku długotrwale na duże powierzchnie skóry. Zahamowanie syntezy prostaglandyn może wywierać niekorzystny wpływ na przebieg ciąży oraz rozwój płodu. Wyniki badań sugerują, że stosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnym okresie ciąży zwiększa ryzyko poronień oraz wad rozwojowych np. deformacja serca i rozszczepienie powłok brzusznych (wytrzewienie). Ryzyko to zależy od czasu trwania terapii. Badania na zwierzętach wykazują zwiększone ryzyko utraty i śmierci płodu, a także wzrost ryzyka różnych uszkodzeń m.in. układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie preparatu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Stosowanie wszystkich inhibitorów syntezy prostaglandyn w III trymestrze ciąży może narażać płód: na ryzyko uszkodzeń w obrębie serca i płuc (przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego oraz wystąpienia nadciśnienia tętniczego płucnego); na ryzyko zaburzenia czynności nerek (niewydolność połączona z małowodziem). W końcowym okresie ciąży. lek może narażać matkę i noworodka na: wydłużenie czasu krwawienia wynikające z działania przeciwagregacyjnego, obserwowane nawet po małych dawkach preparatu; zahamowanie skurczów macicy skutkujące wydłużeniem czasu porodu lub jego opóźnieniem. Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią w bardzo małych stężeniach i wydaje się niemożliwe, aby niekorzystnie wpływał na niemowlę karmione piersią.

Uwagi

Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Dotychczas nie są znane wzajemne oddziaływania miejscowo stosowanego ibuprofenu z innymi lekami. Jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego i innych NLPZ może zwiększyć częstość występowania objawów niepożądanych.

Cena

Ibuprom® Sport żel, cena 100% 19.89 zł

Preparat zawiera substancję: Ibuprofen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."