Ibum
1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg lewomentolu. Preparat zawiera glikol propylenowy.
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Uwagi
- Interakcje
- Cena
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Ibum | tuba 100 g, żel |
Ibuprofen, Levomenthol |
19.0 zł | 2019-04-05 |
Działanie
Preparat do stosowania miejscowego o skojarzonym działaniu składników. Ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn. Przenika przez skórę, osiągając stężenia terapeutyczne w tkankach miękkich, stawach i płynie stawowym. Jego stężenie w osoczu wynosi 5 % stężenia osiąganego po podaniu doustnym. Lewomentol natomiast wywołuje miejscowe uczucie chłodu i działa lekko znieczulająco.
Dawkowanie
Do stosowania miejscowego. Dorośli i mlodzież powyżej 12 lat: pasek żelu długości 5-12 cm (50-125 mg ibuprofenu) wsmarowuje się w bolące miejsca aż do całkowitego wchłonięcia do 3 razy na dobę. Nie stosować częściej niż co 4 h i nie dłużej niż przez 2 tyg. Jeżeli nie ma potrzeby smarowania rąk w celach leczniczych, to po każdorazowym wsmarowaniu preparatu należy umyć ręce. Nie ma właściwego wskazania do stosowania leku w postaci żelu u dzieci w wieku poniżej 12 lat - niewskazane jest stosowanie bez zalecenia lekarza.
Wskazania
Żel o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, przeznaczony do leczenia objawowego bólów mięśniowych, bólów pleców, bólu towarzyszącego chorobom układu mięśniowo-szkieletowego, takim jak lekkie postacie zapalenia stawów, skręcenia, urazy sportowe i nerwobóle.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Występowanie w wywiadzie skurczu oskrzeli, nieżytu nosa lub pokrzywki związanych z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.
Środki ostrożności
Należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z chorobą wrzodową (żołądka i (lub) dwunastnicy), niewydolnością nerek lub wątroby oraz podczas jednoczesnego przyjmowania kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie należy stosować leku na skórę uszkodzoną lub będącą w stanie zapalnym. W przypadku wystąpienia wysypki należy odstawić preparat. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego preparat może powodować podrażnienie skóry.
Niepożądane działanie
Rzadko: obrzęk, dermatoza (martwica naskórka i rumień wielopostaciowy). Bardzo rzadko: nadwrażliwość, anafilaksja, wysypka, świąd, pokrzywka, zaczerwienienie, astma, skurcz oskrzeli, duszność, ból brzucha i niestrawność.
Ciąża i laktacja
Ze względu na ryzyko opóźnienia oraz przedłużenia czasu trwania porodu, nie należy stosować u kobiet w ciąży. Należy unikać stosowania preparatu w okresie karmienia piersią, gdyż lek w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiet.
Uwagi
Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować na skórę uszkodzoną lub będącą w stanie zapalnym. W przypadku wystąpienia wysypki preparat należy odstawić.
Interakcje
Podczas jednoczesnego stosowania z kwasem acetylosalicylowym lub innymi NLPZ istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych charakterystycznych dla tej grupy leków.
Cena
Ibum, cena 100% 19.0 zł
Preparat zawiera substancję: Ibuprofen, Levomenthol

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."