Iberogast

100 ml płynu zawiera: 15 ml wyciągu z ziela ubiorka gorzkiego, 10 ml wyciągu z korzenia arcydzięgla, 20 ml wyciągu z kwiatów rumianku, 10 ml wyciągu z owoców kminku, 10 ml wyciągu z owoców ostropestu plamistego, 10 ml wyciągu z liści melisy, 5 ml wyciągu z liści mięty pieprzowej, 10 ml wyciągu z ziela glistnika, 10 ml wyciągu z korzenia lukrecji. Preparat zawiera 29,5-32,6% (v/v) etanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Iberogast but. 100 ml, płyn

Archangelica officinalis,

Carum carvi,

Chamomilla recutita,

Chelidonium majus,

Glycyrrhiza glabra,

Melissa officinalis,

Mentha piperita,

Silybum marianum,

Iberis amara

62.91 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wykazuje dwukierunkowe działanie na przewód pokarmowy: wyciąg z ubiorka gorzkiego zwiększa napięcie mięśni gładkich żołądka i jelit w niepobudzonych lub słabo pobudzonych odcinkach przewodu pokarmowego, przez co łagodzi uczucie pełności i wzdęcia, natomiast inne wyciągi roślinne działają rozkurczająco w zbyt silnie pobudzonych odcinkach żołądka i jelit. Ponadto preparat działa wiatropędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz hamuje wydzielanie soku żołądkowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat.: 20 kropli 3 razy dziennie; dzieci 6-12 lat: 15 kropli 3 razy dziennie. Wstrząsnąć przed użyciem. Płyn należy rozcieńczyć małą ilością płynu, przyjmować przed lub w czasie posiłku. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6 lat.

Wskazania

Leczenie zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak dyspepsja czynnościowa czy zespół jelita nadwrażliwego. Zaburzenia te objawiają się głównie dolegliwościami skurczowymi jamy brzusznej i jelit, bólem brzucha, uczuciem pełności, wzdęciami, nudnościami i zgagą.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość alkoholu preparat nie jest przeznaczony i nie powinien być stosowany przez pacjentów z chorobą alkoholową. Dawka jednorazowa dla dorosłych (20 kropli) zawiera do 240 mg etanolu, co odpowiada 6,2 ml piwa lub 2,6 ml wina na dawkę. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, dzieci oraz osoby z grup wysokiego ryzyka (np. pacjenci z chorobami wątroby lub padaczką) przed rozpoczęciem stosowania preparatu powinni skonsultować się z lekarzem. W przypadku nie ustępowania dolegliwości po 7 dniach stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza na temat ich przyczyny. Nie zaleca się podawania dzieciom poniżej 6 lat. U dzieci poniżej 6 lat każdy ból brzucha powinien być konsultowany z lekarzem.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, duszność). W przypadku preparatów jednoskładnikowych zawierających ziele glistnika (Chelidonium majus) występowały bardzo rzadkie przypadki odwracalnego uszkodzenia wątroby - nie zaobserwowano takich reakcji niepożądanych w przypadku preparatu złożonego.

Ciąża i laktacja

Dostępne badania nie wskazują by preparat wykazywał wpływ na reprodukcję (embriotoksyczność, teratogenność, toksyczność okołoporodową i pourodzeniową) lub powodował konieczność ograniczenia stosowania w okresie karmienia piersią. Badania systematyczne leku nie były prowadzone.

Uwagi

Obecność osadu czy zmętnienia nie wpływa na skuteczność preparatu. Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego: 8 tygodni.

Cena

Iberogast, cena 100% 62.91 zł

Preparat zawiera substancję: Archangelica officinalis, Carum carvi, Chamomilla recutita, Chelidonium majus, Glycyrrhiza glabra, Melissa officinalis, Mentha piperita, Silybum marianum, Iberis amara

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."