Hydrocortisonum AFP

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hydrocortisonum AFP tuba 15 g, krem

Hydrocortisone acetate

4.45 zł 2019-04-05

Działanie

Glikokortykosteroid o słabym miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Wykazuje także działanie przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Octan hydrokortyzonu po podaniu na skórę łatwo przenika do warstwy rogowej skóry; do krążenia przenika w minimalnym stopniu. Po podaniu na skórę lek rozmieszcza się w skórze w okolicy miejsca aplikacji. Większość wchłoniętego hydrokortyzonu wiąże się z białkami krwi. Po przeniknięciu do krwi hydrokortyzon jest metabolizowany w wątrobie. Metabolity i niezmieniony hydrokortyzon są wydalane z moczem (dotyczy to hydrokortyzonu znajdującego się w krążeniu ogólnym). Biologiczny T0,5 wynosi 8-12 h.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość kremu nakładać na chorobowo zmienione miejsce 2 lub 3 razy na dobę. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 3 dni. Jeśli nie ma poprawy po 7 dniach stosowania, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie stosować na rozległą powierzchnię skóry bez uprzedniego porozumienia z lekarzem. Pacjent nie powinien stosować preparatu bez porozumienia z lekarzem dłużej niż przez 14 dni. U dzieci poniżej 12 lat nie stosować bez zalecenia lekarza.

Wskazania

Miejscowe leczenie atopowego zapalenia skóry, liszaja rumieniowatego, rumienia wielopostaciowego, liszaja płaskiego o nasilonym świądzie, łojotokowego zapalenia skóry, różnych postaci wyprysku (zwłaszcza wyprysk zliszajowaciały), łuszczycy skóry owłosionej, łuszczycy zadawnionej, świerzbiączki. Kontynuacja leczenia silnie działającymi glikokortykosteroidami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na octan hydrokortyzonu lub na którykolwiek ze składników preparatu. Zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Trądzik zwykły. Trądzik różowaty. Atrofia (zanik) skóry. Nowotwory i stany przednowotworowe skóry. Dermatitis perioralis. Nie stosować na zmiany gruźlicze skóry, na otwarte rany i uszkodzoną skórę. Nie stosować we współistniejącej grzybicy układowej.

Środki ostrożności

Nie stosować na zdrową skórę. Ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych (w tym zahamowania czynności kory nadnerczy) należy unikać stosowania preparatu na dużą powierzchnię skóry, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia. Nie stosować długotrwale u chorych z cukrzycą. W przypadku zakażenia skóry w leczonym miejscu, należy zastosować dodatkowe leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Jeżeli objawy zakażenia nie ustąpią, należy przerwać stosowanie preparatu do czasu wyleczenia zakażenia. Unikać stosowania preparatu na powieki lub na skórę w okolicy powiek, ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy. U osób z jaskrą lub zaćmą może wystąpić nasilenie objawów choroby. Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie kortykosteroidu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko teleangiektazji, dermatitis perioralis, zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu. Unikać stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratką, pieluchą), ponieważ opatrunek nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą. Ostrożnie stosować i unikać długotrwałego stosowania u dzieci. U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, łatwiej niż u dorosłych może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju. Ze względu zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, preparat może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, preparat może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

W razie długotrwałego stosowania (przez okres dłuższy niż 14 dni), mogą wystąpić działania niepożądane. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: zanikowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, alergia kontaktowa, zapalenie okołooczne (dermatitis periorbicularis), nadmierne owłosienie, opóźnienie gojenia ran i owrzodzeń, wybroczyny, rozstępy, plamica posteroidowa (przebarwienia i odbarwienia skóry), trądzik posteroidowy, dermatitis perioralis, pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: nadkażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, wtórne zakażenia. Zaburzenia naczyniowe: powierzchowne rozszerzenie naczyń krwionośnych, wybroczyny. Zaburzenia oka: jaskra lub zaćma. Możliwe jest wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych octanu hydrokortyzonu charakterystycznych dla glikokortykosteroidów. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania preparatu, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci. Ogólnoustrojowe objawy niepożądane octanu hydrokortyzonu charakterystyczne dla kortykosteroidów, to m.in. zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Zaleca się stosowanie hydrokortyzonu krótkotrwale i na małe powierzchnie oraz szczególnie ostrożnie w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Nie wiadomo, czy stosowane miejscowo kortykosteroidy przenikają do mleka kobiecego. W okresie karmienia piersią preparat należy stosować ostrożnie, krótkotrwale i na małą powierzchnię skóry.

Cena

Hydrocortisonum AFP, cena 100% 4.45 zł

Preparat zawiera substancję: Hydrocortisone acetate

Lek refundowany: TAK
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."