HyalOne

1 ampułko-strzykawka zawiera 60 mg soli sodowej kwasu hialuronowego oraz sodu chlorek, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, wodę do wstrzykiwań.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
HyalOne 1 amp.-strzyk. 4 ml, roztw. do wstrz. 363.79 zł 2019-04-05

Działanie

Sterylny, niepirogenny, wiskoelastyczny roztwór zawierający sól sodową kwasu hialuronowego, uzyskiwaną w drodze fermentacji bakteryjnej frakcji o dużej masie cząsteczkowej. Kwas hialuronowy, będący polisacharydem z rodziny glikozoaminoglikanów, jest naturalnym składnikiem wielu tkanek ludzkich, takich jak tkanki chrzęstne i płyn maziowy. Jest stale wydzielany do przestrzeni stawowej i stanowi jeden z podstawowych składników płynu maziowego, któremu nadaje lepkość i elastyczność. Cechy te mają podstawowe znaczenie dla nawilżania i absorpcji wstrząsów, celem ochrony tkanki chrzęstnej i tkanek miękkich przed urazami mechanicznymi. W pourazowych i degeneracyjnych zmianach stawów w płynie maziowym dochodzi do zmniejszenia ilości kwasu hialuronowego oraz utraty lepkości, co skutkuje upośledzeniem funkcji stawu i objawami bólowymi. Obszerne dane w literaturze wskazują, że dostawowe podanie kwasu hialuronowego może przywrócić wiskoelastyczne właściwości płynu maziowego, zmniejszając ból i poprawiając ruchomość stawu.

Dawkowanie

Dostawowo. W razie wysięku do stawu, należy go usunąć przed podaniem leku. Wyrób należy wstrzykiwać używając odpowiedniej sterylnej igły (np. 18 lub 20 G). Przy stosowaniu produktu w stawie biodrowym zaleca się wykonywanie iniekcji pod kontrolą USG. Po pierwszym podaniu może być konieczne dalsze leczenie dla utrzymania korzyści z leczenia przez dłuższy czas, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Wskazania

Wyrób przeznaczony dla pacjentów z rozpoznaniem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego lub kolanowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Zakażenia lub choroby skóry w pobliżu miejsca wstrzyknięcia.

Niepożądane działanie

W miejscu wstrzyknięcia sporadycznie może wystąpić bolesność, obrzęk, uczucie ciepła lub zaczerwienienie. Są to na ogół objawy o małym nasileniu i przemijające. Sporadycznie zgłaszano reakcje zapalne o większym nasileniu, czasem związane z obecnością kryształów pirofosforanu sodu, po powtarzających się dostawowych wstrzyknięciach hialuronianu. Jak w każdym leczeniu dostawowym, w rzadkich przypadkach może dojść do septycznego zapalenia stawów, jeżeli nie są stosowane ogólne środki ostrożności lub jeżeli miejsce wstrzyknięcia nie zostało odkażone.

Uwagi

Wyrób może być podawany wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy. Należy przestrzegać zasad dotyczących aseptyki i techniki iniekcji.

Interakcje

Nie należy stosować jednocześnie ze środkami dezynfekującymi zawierającymi czwartorzędowe sole amonowe. Unikać jednoczesnego podawania z innymi produktami dostawowymi.

Cena

HyalOne, cena 100% 363.79 zł

Preparat zawiera substancję:

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."