Hyalgan

1 ampułko-strzykawka lub fiolka zawiera 20 mg soli sodowej kwasu hialuronowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hyalgan 1 amp.-strzyk. 2 ml, roztw. do wstrz.

Hyaluronate sodium

179.24 zł 2019-04-05

Działanie

Kwas hialuronowy, biopolimer z grupy glikozaminoglikanów, jest ważnym składnikiem wszystkich struktur pozakomórkowych, występującym w dużych stężeniach w chrząstce i płynie stawowym. Dostawowe podanie preparatu w chorobie zwyrodnieniowej stawów prowadzi do normalizacji lepkości i elastyczności płynu stawowego oraz aktywacji procesów naprawczych chrząstki stawowej. Wywiera działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, prowadząc do poprawy ruchomości stawu. Jest metabolizowany poprzez heksozowy szlak metaboliczny, podlega szybkiej dystrybucji do tkanek stawu. Znakowany kwas hialuronowy wykrywano w błonie maziowej po 2 h od podania, przy czym jego stężenia utrzymywały się przez 7 dni. Wydalany jest głównie w moczu.

Dawkowanie

Dostawowo. 20 mg raz w tyg. przez 5 tyg. Wstrzyknięcie powinno być przeprowadzone w warunkach aseptycznych.

Wskazania

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na hialuronian lub inne składniki preparatu. Alergia na białko pochodzenia drobiowego w wywiadzie. Ciężka niewydolność wątroby.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania środków dezynfekujących zawierających czwartorzędowe sole amoniowe, gdyż ich obecność może powodować wytrącanie się kwasu hialuronowego. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z zakażeniem zlokalizowanym w okolicy miejsca wstrzyknięcia, aby uniknąć ewentualnego rozwinięcia się bakteryjnego zapalenia stawów. Przed podaniem preparatu należy wykluczyć ostre zapalenie stawów. W przypadku rozpoznania ostrego zapalenia stawów należy rozważyć zasadność podania preparatu. Przy stwierdzeniu obecności wysięku w stawie należy go usunąć za pomocą punkcji stawu przed wstrzyknięciem. Zaleca się nie przeciążać stawu przez kilka godzin po podaniu leku.

Niepożądane działanie

Rzadko: ból, wysięk, obrzęk, wzmożone miejscowe ocieplenie, zaczerwienienie; zapalenie stawu; stany po zastosowaniu miejscowym. Bardzo rzadko: zapalenie błony maziowej; infekcyjne zapalenie stawu; reakcje nadwrażliwości, anafilaksja; wysypka, pokrzywka, świąd.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią jedynie w przypadkach absolutnie koniecznych i po uprzedniej ocenie stosunku ryzyka do korzyści.

Uwagi

Przed wstrzyknięciem preparatu należy upewnić się, czy igła nie została wkłuta do naczynia. Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Kwas hialuronowy wykazuje interakcje z niektórymi miejscowo działającymi lekami znieczulającymi, wydłużając okres znieczulenia.

Cena

Hyalgan, cena 100% 179.24 zł

Preparat zawiera substancję: Hyaluronate sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."