Histaglobulina

1 fiolka zawiera 12 mg immunoglobuliny ludzkiej normalnej (IgG) i 0,15 µg dichlorowodorku histaminy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Histaglobulina 3 fiolki + rozp., proszek i rozp. do sporz. roztw. do wstrz.

Histamine dihydrochloride,

Immunoglobulin normal human

173.0 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat zawiera dichlorowodorek histaminy i oczyszczoną gamma globulinę ludzką (immunoglobulinę klasy IgG) otrzymaną z osocza zdrowych dawców krwi. Histaglobulina po podaniu podskórnym wzbudza syntezę przeciwciał antyhistaminowych, które wiążą uwolnioną histaminę zmniejszając znacznie objawy chorobowe. U pacjentów ze schorzeniami alergicznymi preparat powoduje wzrost aktywności histaminopektycznej białek osocza, co łagodzi lub całkowicie eliminuje objawy chorobowe.

Dawkowanie

Podskórnie. Dawkowanie należy dostosować do wieku i stanu pacjenta. Leczenie podstawowe. Dorośli: 2 ml na dobę - 3 lub więcej dawek w odstępie 4-7 dni. Dzieci powyżej 1 rż.: 2 ml na dobę - 3 lub więcej dawek w odstępie 8-15 dni. Leczenie podtrzymujące. Jeżeli jest wskazane, po upływie 4-8 tyg., można powtórzyć leczenie podstawowe lub podawać 1 dawkę preparatu co 2-3 mies. Wskazane jest rozpoczęcie leczenia na 2-3 mies. przed spodziewanym wystąpieniem objawów alergicznych (np. przed okresem kwitnienia traw). Leczenie można prowadzić w skojarzeniu z lekami przeciwhistaminowymi.

Wskazania

Przewlekłe schorzenia alergiczne takie jak: zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, katar sienny, jak również schorzenia alergiczne skórne takie jak: pokrzywka, obrzęk Quinckego (obrzęk naczynioruchowy), egzema, wyprysk.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na immunoglobuliny ludzkie lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża. Ostre stany alergiczne. Zapalenie płuc, nerek, dróg żółciowych i zaostrzenie przewlekłych infekcji.

Środki ostrożności

W przypadku nietolerancji immunoglobuliny ludzkiej mogą wystąpić objawy uczuleniowe. Po wystąpieniu wstrząsu anafilaktycznego postępować zgodnie z procedurą medyczną. Nie kontynuować leczenia preparatem. W przypadku podawania preparatów otrzymanych z ludzkiej krwi lub osocza nie można całkowicie wykluczyć ryzyka przeniesienia czynników zakaźnych. Dotyczy to także patogenów i wirusów dotychczas nieznanych. Podejmowane środki uważane za skuteczne dotyczą wirusów otoczkowych takich jak HIV, HBV i HCV. Mogą mieć natomiast ograniczone znaczenie w odniesieniu do wirusów bezotoczkowych takich jak HAV i (lub) parvowirusa B19. Istnieją doświadczenia kliniczne świadczące o braku przenoszenia wirusa zapalenia wątroby typu A oraz parvowirusa B19 podczas stosowania immunoglobulin. Przypuszcza się także, że obecność przeciwciał odgrywa ważną rolę w bezpieczeństwie wirusologicznym preparatu.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: bóle głowy, nudności, gorączka, dreszcze, niewielkie zaczerwienienie, obrzęk w miejscu podania, reakcje alergiczne. Po pierwszym wstrzyknięciu preparatu może nastąpić nasilenie objawów klinicznych choroby. Nie należy jednak przerywać leczenia lecz zastosować leczenie objawowe.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

W interesie pacjenta zaleca się, jeśli tylko to możliwe, zapisanie nazwy i numeru serii preparatu wraz z danymi pacjenta, po każdorazowym jego zastosowaniu.

Cena

Histaglobulina, cena 100% 173.0 zł

Preparat zawiera substancję: Histamine dihydrochloride, Immunoglobulin normal human

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."