Herbapect

5 ml preperatu zawiera: 498 mg wyciągu płynnego z ziela tymianku, 349 mg nalewki z korzenia pierwiosnka lekarskiego, 87 mg sulfogwajakolu. Preparat zawiera 6,4-9,0% (V/V) etanolu oraz sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Herbapect but. 200 ml, syrop

Primula veris,

Sulfogaiacol,

Thymus vulgaris

17.98 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat o działaniu wykrztuśnym zawiera w składzie wyciąg z ziela tymianku oraz nalewkę z korzenia pierwiosnka. Związkiem chemicznym uzupełniającym działanie wyciągu i nalewki jest sulfogwajakol potasu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 5 ml preparatu od 3 do 4 razy na dobę, po posiłku. Dzieci powyżej 4 lat i młodzież do 18 lat: 2,5 ml preparatu od 3 do 4 razy na dobę po posiłku, nie częściej niż co 4h.  Dzieci poniżej 4 lat: nie zaleca się stosować. Do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca dawkowanie, za pomocą której należy odmierzać preparat. Nie należy przyjmować więcej niż 20 ml preparatu na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Nie należy stosować dłużej niż 7 dni.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w nieżytach górnych dróg oddechowych. Męczący tzw. "suchy kaszel”. Utrudnione odkrztuszanie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na substancję pomocniczą. Astma. Nie należy stosować u dzieci, które chorowały na ostre zapalenie krtani (krup).

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 4 lat, pacjentom cierpiących na choroby wątroby, padaczkę lub alkoholizm, a także kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Lek zawiera 6,4 -9,0% (V/V) etanolu. Dawka 2,5 ml preparatu zawiera do 189,4 mg etanolu 96% (V/V), co jest równoważne 4,5 ml piwa i 1,9 ml wina. Ze względu na zawartość sorbitolu, nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Ze względu na zawartość ziela tymianku istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznej (wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczyniowo-ruchowy). Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Syrop nie zawiera cukru i może być stosowany przez diabetyków.

Interakcje

Brak danych.

Cena

Herbapect, cena 100% 17.98 zł

Preparat zawiera substancję: Primula veris, Sulfogaiacol, Thymus vulgaris

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."