Hepatosan fix

1 saszetka 2,0 g zawiera: 0,7 g ziela i korzenia mniszka lekarskiego, 0,4 g ziela karczocha, 0,4 g liścia mięty pieprzowej, 0,3 g ziela krwawnika i 0,2 g ziela dziurawca.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hepatosan fix 20 saszetek 2 g, zioła do zaparzania

Cynara scolymus,

Hypericum perforatum,

Mentha piperita,

Achillea millefolium,

Taraxacum officinale

7.78 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Napar z mieszanki stosuje się tradycyjnie jako środek zwiększający wydzielanie żółci.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: 2 saszetki ziół zalać 1 szkl. wrzącej wody, naparzać przez ok. 15 min. i przecedzić. Pić 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami po 1 szkl. zawsze świeżo przygotowanego naparu. Dzieci poniżej 12 rż.: nie stosować.

Wskazania

Preparat roślinny do tradycyjnego stosowania w niestrawności i niedostatecznym wydzielaniu żółci. Preparat stosuje się w przypadku dolegliwości przy prawidłowym stolcu.

Przeciwwskazania

Uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Niedrożność dróg żółciowych, kamica pęcherzyka żółciowego, niedrożność jelit. Bóle brzucha o nieustalonej przyczynie. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

W przypadku nieustąpienia objawów w ciągu 2-3 dni od momentu rozpoczęcia stosowania preparatu lub ich nasilenia się należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na zawartość ziela krwawnika, spożywanie dawek większych niż zalecane może wpływać na jednocześnie prowadzoną terapię lekami przeciwzakrzepowymi oraz stosowanymi w niedociśnieniu lub nadciśnieniu tętniczym. Ze względu na obecność mentolu, preparat powinien być ostrożnie stosowany u osób z chorobą refluksową z powodu możliwości nasilenia się objawów. Ze względu na zawartość ziela dziurawca u osób nadwrażliwych może wystąpić działanie fotouczulające. U osób o jasnej karnacji skóry podczas stosowania leku nie zaleca się ekspozycji na światło słoneczne i promieniowanie UV (solarium).

Niepożądane działanie

Dolegliwości żołądkowe związane z nadkwaśnością (zgaga, wzdęcia i bóle brzucha). U osób szczególnie wrażliwych może wystąpić uczulenie na światło charakteryzujące się wystąpieniem zmian skórnych (rumień, wysypka).

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Interakcje

Ze względu na zawartość garbników istnieje możliwość tworzenia się nieabsorbowalnych kompleksów z żelazem. Należy rozdzielić 2 h odstępami czasowymi przyjmowanie preparatu i preparatów z żelazem. Obecność w składzie ziela dziurawca może spowodować osłabienie działania równocześnie stosowanych leków, np. przeciwcukrzycowych, przeciwwirusowych, doustnych środków antykoncepcyjnych, cyklosporyn, warfaryny, teofiliny, digoksyny, dlatego nie zaleca się stosowania z tymi lekami. Nie zaleca się stosowania łącznie ze środkami przeciwdepresyjnymi, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny.

Cena

Hepatosan fix, cena 100% 7.78 zł

Preparat zawiera substancję: Cynara scolymus, Hypericum perforatum, Mentha piperita, Achillea millefolium, Taraxacum officinale

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."