Heparizen 1000
1 g żelu zawiera 1000 j.m. heparyny sodowej. Lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E218) i propylu parahydroksybenzoesan (E216).
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Uwagi
- Interakcje
- Cena
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Heparizen 1000 | tuba 100 g, żel |
Heparin sodium |
51.69 zł | 2019-04-05 |
Działanie
Heparyna sodowa do stosowania zewnętrznego. Heparyna sodowa podawana zewnętrznie, na skórę, w postaci żelu przyspiesza wchłanianie krwiaków i nacieków. Hamuje powierzchniowe procesy zapalne przez unieczynnianie enzymów m.in. hialuronidazy i fosfatazy. Działa długotrwale na chorobowo zmienione tkanki, łagodzi ból i uczucie napięcia, poprawia metabolizm podskórnej tkanki łącznej i dzięki charakterowi hydrofilnemu skraca czas choroby. Heparyna sodowa podana miejscowo nie wywiera ogólnoustrojowego wpływu na proces krzepnięcia krwi.
Dawkowanie
Podanie na skórę. Żel nakładać na chorobowo zmienioną skórę i najbliższą okolicę 1 do 3 razy na dobę. W zależności od powierzchni objętej zmianami chorobowymi nanieść na skórę od 5 do 10 cm żelu i delikatnie, przez kilka minut, masować.
Wskazania
Wspomagająco w leczeniu: zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, stanów zapalnych żył kończyn dolnych, żylaków kończyn dolnych, stanów pourazowych: krwiaków, stłuczeń, obrzęków; lek stosowany również w zapobieganiu i leczeniu przerosłych blizn i bliznowców.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną - heparynę sodową lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na obecność metylu parahydroksybenzoesanu (E218) i propylu parahydroksybenzoesanu (E216) nie należy stosować leku u osób z alergią na parabeny (możliwe reakcje typu późnego).
Środki ostrożności
Nie stosować na otwarte, krwawiące, ropne i sączące się rany, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę, błony śluzowe i w okolicach oczu. Leku nie należy stosować na zmiany skórne niewiadomego pochodzenia. Należy zachować ostrożność u pacjentów ze skazą krwotoczną. Długotrwałe stosowanie może wywołać u niektórych chorych skórne reakcje alergiczne. Lek należy odstawić jeżeli u pacjentów wystąpią: zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd, pieczenie, rumień skóry. Leku nie należy stosować u dzieci ze względu na bezpieczeństwo stosowania i skuteczność.
Niepożądane działanie
Długotrwałe stosowanie może niekiedy spowodować skórne reakcje nadwrażliwości: rumień, stany zapalne skóry, świąd, uczucie pieczenia lub zimna, suchość skóry, wysypkę, zaczerwienienie skóry.
Ciąża i laktacja
Heparyna sodowa nie przenika przez łożysko ani do mleka ludzkiego. Lek można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią ostrożnie, w przypadkach zdecydowanej konieczności.
Uwagi
Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie zaobserwowano interakcji z innymi lekami stosowanymi w tej samej postaci i podawanymi tą samą drogą. Ze względu na ograniczoną możliwość wchłaniania heparyny sodowej przez skórę, interakcje z innymi lekami są mało znaczące. Jedynie u chorych, którym podaje się doustne leki przeciwzakrzepowe może niekiedy wystąpić nasilone działanie heparyny sodowej i wydłużony czas krzepnięcia krwi.
Cena
Heparizen 1000, cena 100% 51.69 zł
Preparat zawiera substancję: Heparin sodium

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."