Heparizen 1000

1 g żelu zawiera 1000 j.m. heparyny sodowej. Lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E218) i propylu parahydroksybenzoesan (E216).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Heparizen 1000 tuba 100 g, żel

Heparin sodium

51.69 zł 2019-04-05

Działanie

Heparyna sodowa do stosowania zewnętrznego. Heparyna sodowa podawana zewnętrznie, na skórę, w postaci żelu przyspiesza wchłanianie krwiaków i nacieków. Hamuje powierzchniowe procesy zapalne przez unieczynnianie enzymów m.in. hialuronidazy i fosfatazy. Działa długotrwale na chorobowo zmienione tkanki, łagodzi ból i uczucie napięcia, poprawia metabolizm podskórnej tkanki łącznej i dzięki charakterowi hydrofilnemu skraca czas choroby. Heparyna sodowa podana miejscowo nie wywiera ogólnoustrojowego wpływu na proces krzepnięcia krwi.

Dawkowanie

Podanie na skórę. Żel nakładać na chorobowo zmienioną skórę i najbliższą okolicę 1 do 3 razy na dobę. W zależności od powierzchni objętej zmianami chorobowymi nanieść na skórę od 5 do 10 cm żelu i delikatnie, przez kilka minut, masować.

Wskazania

Wspomagająco w leczeniu: zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, stanów zapalnych żył kończyn dolnych, żylaków kończyn dolnych, stanów pourazowych: krwiaków, stłuczeń, obrzęków; lek stosowany również w zapobieganiu i leczeniu przerosłych blizn i bliznowców.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną - heparynę sodową lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na obecność metylu parahydroksybenzoesanu (E218) i propylu parahydroksybenzoesanu (E216) nie należy stosować leku u osób z alergią na parabeny (możliwe reakcje typu późnego).

Środki ostrożności

Nie stosować na otwarte, krwawiące, ropne i sączące się rany, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę, błony śluzowe i w okolicach oczu. Leku nie należy stosować na zmiany skórne niewiadomego pochodzenia. Należy zachować ostrożność u pacjentów ze skazą krwotoczną. Długotrwałe stosowanie może wywołać u niektórych chorych skórne reakcje alergiczne. Lek należy odstawić jeżeli u pacjentów wystąpią: zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd, pieczenie, rumień skóry. Leku nie należy stosować u dzieci ze względu na bezpieczeństwo stosowania i skuteczność.

Niepożądane działanie

Długotrwałe stosowanie może niekiedy spowodować skórne reakcje nadwrażliwości: rumień, stany zapalne skóry, świąd, uczucie pieczenia lub zimna, suchość skóry, wysypkę, zaczerwienienie skóry.

Ciąża i laktacja

Heparyna sodowa nie przenika przez łożysko ani do mleka ludzkiego. Lek można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią ostrożnie, w przypadkach zdecydowanej konieczności.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie zaobserwowano interakcji z innymi lekami stosowanymi w tej samej postaci i podawanymi tą samą drogą. Ze względu na ograniczoną możliwość wchłaniania heparyny sodowej przez skórę, interakcje z innymi lekami są mało znaczące. Jedynie u chorych, którym podaje się doustne leki przeciwzakrzepowe może niekiedy wystąpić nasilone działanie heparyny sodowej i wydłużony czas krzepnięcia krwi.

Cena

Heparizen 1000, cena 100% 51.69 zł

Preparat zawiera substancję: Heparin sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."