Hepa-Merz®

1 ampułka (10 ml) zawiera 5 g L-asparaginianu L-ornityny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hepa-Merz® 10 amp. 10 ml, konc. do sporz. roztw. do inf.

Ornithine aspartate

361.37 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wspomagający czynność detoksykacyjną hepatocytów. L-asparaginian L-ornityny natychmiast po podaniu rozpada się na ornitynę i asparaginian - aminokwasy biorące udział w dwóch procesach detoksykacji amoniaku: syntezie mocznika oraz syntezie glutaminy. T0,5 w fazie eliminacji asparaginianu i ornityny wynosi 0,3-0,4 h. Część asparaginianu wydalana jest w postaci niezmienionej z moczem.

Dawkowanie

Dożylnie. Dorośli. Przeważnie do 20 g (4 amp.) na dobę. W stanach przedśpiączkowych oraz w śpiączce do 40 g (8 amp.) na dobę, w zależności od stanu pacjenta. Brak danych dotyczących stosowania leku u dzieci. Sposób podawania. Przed podaniem zawartość ampułki rozpuścić w płynie do infuzji. Preparat można podawać we wszystkich powszechnie stosowanych płynach infuzyjnych. Dotychczas nie obserwowano niezgodności związanych z rozpuszczaniem. Zaleca się sporządzanie roztworu do infuzji bezpośrednio przed podaniem. Ze względu na ryzyko uszkodzenia żył nie należy rozpuszczać więcej niż 6 amp. w 500 ml płynu. Szybkość wlewu: maksymalnie 5 g (1 amp.)/h. Nie podawać dotętniczo.

Wskazania

Encefalopatia wątrobowa w przebiegu ostrych i przewlekłych chorób wątroby (np. stłuszczenie, marskość) oraz hiperamonemia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na L-asparaginian L-ornityny lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Niewydolność nerek znacznego stopnia (stężenie kreatyniny w surowicy powyżej 3 mg/100 ml). Zaburzenia metabolizmu aminokwasów biorących udział w cyklu mocznikowym (np. na skutek defektu enzymatycznego).

Środki ostrożności

Podczas stosowania dużych dawek leku należy kontrolować stężenie mocznika w surowicy i w moczu. W przypadku ciężkich zaburzeń czynności wątroby szybkość wlewu powinna być dostosowana indywidualnie, aby uniknąć zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności lub wymioty.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: nudności. Rzadko: wymioty. Częstość nieznana: nadwrażliwość, reakcja anafilaktyczna. Wymienione działania niepożądane są zwykle przemijające i nie powodują konieczności odstawienia leku. Ustępują po zmniejszeniu dawki leku lub szybkości wlewu.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeżeli zastosowanie uważa się za konieczne należy rozważyć potencjalną korzyść w stosunku do ryzyka.

Uwagi

Zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona w wyniku choroby, w leczeniu której stosuje się preparat.

Cena

Hepa-Merz®, cena 100% 361.37 zł

Preparat zawiera substancję: Ornithine aspartate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."