Hepa-Merz® 3000

1 saszetka (5 g granulatu) zawiera 3 g L-asparaginianu L-ornityny. Preparat zawiera żółcień pomarańczową, sacharynę sodową, cyklaminian sodu, fruktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hepa-Merz® 3000 30 saszetek 5 g, granulat do sporz. roztw. doustnego

Ornithine aspartate

122.1 zł 2019-04-05

Działanie

L-asparaginian L-ornityny bierze udział w dwóch najważniejszych procesach detoksykacji amoniaku: syntezie mocznika i syntezie glutaminy. Glutamina jest substancją, w postaci której amoniak jest eliminowany z organizmu w formie nietoksycznej oraz jest aktywatorem cyklu mocznikowego. Po podaniu doustnym L-asparaginian L-ornityny jest wchłaniany i natychmiast ulega rozpadowi na ornitynę i kwas asparaginowy. T0,5 w fazie eliminacji obydwu aminokwasów wynosi 0,3-0,4 h. Część kwasu asparaginowego jest wydalana w postaci niezmienionej z moczem.

Dawkowanie

Doustnie: 1-2 saszetki 1-3 razy na dobę. Zawartość saszetki rozpuścić w szklance wody. Przyjmować w czasie lub po posiłku.

Wskazania

Encefalopatia wątrobowa w przebiegu przewlekłych schorzeń wątroby, jak np. przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niewydolność nerek znacznego stopnia (stężenie kreatyniny w surowicy powyżej 3 mg/100 ml). Zaburzenia metabolizmu aminokwasów biorących udział w cyklu mocznikowym, np.: na skutek defektu enzymatycznego. Nietolerancja fruktozy.

Środki ostrożności

Preparat zawiera żółcień pomarańczową, która może powodować reakcje alergiczne (łącznie z objawami astmy); alergia tego typu jest szczególnie powszechna u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy. U pacjentów z cukrzycą należy wziąć pod uwagę, że 1 saszetka zawiera 1,13 g fruktozy, co odpowiada 0,11 jednostki chlebowej. Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować próchnicę zębów. Brak danych dotyczących stosowania leku u dzieci; przed ewentualnym zastosowaniem należy wykluczyć nietolerancję fruktozy.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: nudności, wymioty, ból żołądka, wzdęcia, biegunka. Bardzo rzadko: ból kończyn. Wymienione działania niepożądane są zwykle przemijające i nie powodują konieczności odstawienia leku.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania leku podczas ciąży. Jeśli zastosowanie leku uważa się za konieczne, należy rozważyć potencjalną korzyść w stosunku do ryzyka. Nie wiadomo, czy L-asparaginian L-ornityny przenika do mleka kobiecego - jeżeli zastosowanie leku w okresie karmienia piersią uważa się za konieczne, należy rozważyć potencjalną korzyść w stosunku do ryzyka.

Uwagi

Zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona w wyniku choroby, w leczeniu której stosuje się lek.

Cena

Hepa-Merz® 3000, cena 100% 122.1 zł

Preparat zawiera substancję: Ornithine aspartate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."