Hedussin

100 ml syropu zawiera 825 mg suchego wyciągu z liści bluszczu (4-8:1). Ekstrahent: etanol 30% (m/m). Preparat zawiera sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hedussin but. 100 ml, syrop

Hedera helix

9.22 zł 2019-04-05

Działanie

Mechanizm działania jest nieznany.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 6 ml syropu 2 razy na dobę (co odpowiada 99 mg suchego wyciągu z liści bluszczu na dobę). Dzieci w wieku 6-12 lat: 4 ml syropu 2 razy na dobę (co odpowiada 66 mg suchego wyciągu z liści bluszczu na dobę). Dzieci w wieku 2-5 lat: 2 ml syropu 2 razy na dobę (co odpowiada 33 mg suchego wyciągu z liści bluszczu na dobę). Zaleca się odmierzenie dawki 6 ml 2 razy po 3 ml. Należy wstrząsnąć butelką przed użyciem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień podczas stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wskazania

Preparat leczniczy roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku kaszlu produktywnego (mokrego).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, na inne rośliny z rodziny Araliaceae lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 2 lat ze względu na ryzyko pogorszenia się objawów ze strony układu oddechowego.

Środki ostrożności

Długotrwały lub nawracający kaszel u dzieci w wieku 2-4 lat wymaga diagnostyki lekarskiej przed rozpoczęciem terapii. W przypadku wystąpienia duszności, gorączki lub ropnej plwociny, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Równoczesne stosowanie z lekami przeciwkaszlowymi takimi jak kodeina lub dekstrometorfan nie jest zalecane bez konsultacji lekarskiej. Ostrożnie stosować u pacjentów z zapaleniem błony śluzowej żołądka lub wrzodami żołądka. Lek zawiera sorbitol (E420), dlatego nie powinien być stosowany przez pacjentów z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Często: nudności, wymioty, biegunka. Niezbyt często: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka skórna, rumień, duszność). Jeśli wystąpią ciężkie działania niepożądane, należy przerwać leczenie.

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo podczas ciąży i laktacji nie zostało ustalone. W przypadku braku wystarczających danych nie zaleca się stosowania w czasie ciąży i laktacji. Brak danych dotyczących wpływu preparatu na płodność.

Interakcje

Nie stwierdzono wpływu preparatu na działanie innych leków. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji lekowych.

Cena

Hedussin, cena 100% 9.22 zł

Preparat zawiera substancję: Hedera helix

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."