Hascovir® Lipożel

1 g kremu lub żelu zawiera 50 mg acyklowiru. Krem zawiera glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hascovir® Lipożel tuba 3 g, żel

Aciclovir

10.35 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwwirusowy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa głównie na wirusy opryszczki (herpes simplex typ I i II) oraz wirusa półpaśca (varicella zoster). Po wniknięciu do komórki zakażonej wirusem acyklowir przekształca się w postać czynną - trifosforan acyklowiru, która - będąc substratem dla polimerazy DNA wirusa - zapobiega dalszej syntezie wirusowego DNA.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Niewielką ilość kremu lub żelu nanosi się na chorobowo zmienioną skórę 5 razy na dobę (co 4 h, z przerwą nocną) przez 4-5 dni, w razie potrzeby stosowanie można przedłużyć do 10 dni. Leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki, jak np. pieczenie, swędzenie lub zaczerwienienie. Leczenie żelem można również rozpocząć w późniejszym okresie choroby, gdy wystąpią grudki lub pęcherzyki. Jeśli zmiany chorobowe nie ustąpią po 10 dniach, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Aby zapobiec nasileniu się lub przeniesieniu zakażenia, należy umyć ręce przed nałożeniem i po nałożeniu preparatu, a także unikać niepotrzebnego pocierania zmian chorobowych lub dotykania ich ręcznikiem.

Wskazania

Miejscowe leczenie opryszczki wargowej oraz zmian opryszczkowych na twarzy, wywołanych przez wirusa opryszczki pospolitej (herpes simplex).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat powinien być stosowany wyłącznie na opryszczkę umiejscowioną na wargach i twarzy. Nie należy stosować na błony śluzowe (np. ust lub oczu) i w leczeniu opryszczki narządów płciowych. Należy unikać kontaktu z oczami. Pacjenci, u których wystąpiła szczególnie ciężka nawrotowa opryszczka wargowa, powinni zwrócić się do lekarza. Osoby zarażone opryszczką należy przestrzegać przed rozprzestrzenianiem wirusa, zwłaszcza w trakcie występowania czynnych zmian skórnych. Nie zaleca się stosowania preparatu przez osoby z obniżoną odpornością. Krem zawiera glikol propylenowy oraz alkohol cetostearylowy i może powodować podrażnienie skóry oraz miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Często: łagodne wysuszenie lub złuszczenie skóry. Niezbyt często: przemijające uczucie pieczenia lub mrowienia, swędzenie. Rzadko: rumień, kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: nagłe reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Po podaniu ogólnoustrojowym lek przenika do mleka matki - ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Hascovir® Lipożel, cena 100% 10.35 zł

Preparat zawiera substancję: Aciclovir

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."