Hascosept Forte

Roztwór: 100 g roztworu zawiera 0,15 g chlorowodorku benzydaminy; preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu. Aerozol: 1 ml roztworu zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (1 dawka 0,14 ml zawiera 0,42 mg chlorowodorku benzydaminy); roztwór zawiera 96% etanol (<100 mg/ml).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hascosept Forte but. 30 ml z pompką rozpylającą, aerozol do stos. w j. ustnej, roztw.

Benzydamine hydrochloride

25.24 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, znieczulającym i odkażającym. Benzydamina hamuje syntezę prostaglandyn oraz stabilizuje błony komórkowe i lizosomalne, dzięki czemu działa przeciwzapalnie oraz zmniejsza obrzęk, przepuszczalność naczyń i ból. Wykazuje działanie antyagregacyjne, poprawiając warunki hemodynamiczne w obrębie zmiany zapalnej. Wykazuje bardzo dobrą penetrację do tkanek. Do krążenia wchłania się w znikomym stopniu.

Dawkowanie

Roztwór (do stosowania w jamie ustnej). Opakowanie bez atomizera: 15 ml (1 łyżka) nierozcieńczonego roztworu lub rozcieńczonego niewielką ilością wody płukać jamę ustną i gardło 2-3 razy na dobę. Opakowanie z atomizerem i aplikatorem doustnym: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 4-8 dawek (1 dawka = 0,14 ml roztworu) 2-6 razy na dobę. Dzieci od 6 do 12 lat: 4 dawki 2-6 razy na dobę. Dzieci poniżej 6 lat: 1 dawka na 4 kg mc. 2-6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała, jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek. Aerozol (do stosowania na błonę śluzową jamy ustnej). Dorośli: 2-4 dawki (1 dawka = 0,14 ml roztworu) 2-6 razy na dobę. Leczenie ciągłe nie powinno przekraczać 7 dni.

Wskazania

Roztwór: leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk, afty) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii. Aerozol: leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk, afty) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, w zapaleniu krtani, w zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii oraz po intubacji.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, leków o działaniu miejscowym może spowodować reakcję alergiczną. W takim przypadku lek należy odstawić i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie postępowanie. Preparat zawiera małe ilości etanolu (alkoholu) - roztwór mniej niż 100 mg na dawkę, aerozol mniej niż 100 mg/ml. Ponadto roztwór do stosowania w jamie ustnej zawiera parahydroksybenzoesan metylu - mogą wystąpić reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko, częstosć nieznana: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty głowy, ból głowy, wysypka. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia. Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia, w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko. Rozcieńczenie roztworu do stos. w jamie ustnej zwykle usuwa te objawy.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania preparatu w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Brak jest wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży i karmiących piersią; nie jest znany stopień przenikania benzydaminy do mleka kobiecego.

Cena

Hascosept Forte, cena 100% 25.24 zł

Preparat zawiera substancję: Benzydamine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."