Hascosept Dental

1 ml roztworu zawiera: 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy (1 dawka 0,14 ml zawiera 0,21 mg chlorowodorku benzydaminy). Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E 218).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Hascosept Dental 30 ml, aerozol do stos. w j. ustnej, roztw.

Benzydamine hydrochloride

2019-04-05

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, znieczulającym i odkażającym. Benzydamina hamuje syntezę prostaglandyn oraz stabilizuje błony komórkowe i lizosomalne, dzięki czemu działa przeciwzapalnie oraz zmniejsza obrzęk, przepuszczalność naczyń i zmniejsza ból. Wykazuje działanie antyagregacyjne, poprawiając warunki hemodynamiczne w obrębie zmiany zapalnej. Wykazuje bardzo dobrą penetrację do tkanek. Do krążenia wchłania się w znikomym stopniu.

Dawkowanie

Do stosowania na błonę śluzową jamy ustnej. Dzieci w wieku powyżej 12 lat i dorośli: 4-8 dawek 2-6 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-12 lat: 4 dawki 2-6 razy na dobę. Dzieci w wieku poniżej 6 lat: 1 dawka preparatu na 4 kg masy ciała, 2-6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała, jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Leczenie ciągłe nie powinno przekraczać 7 dni.

Wskazania

Leczenie objawów związanych ze: stanem zapalnym jamy ustnej w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych (aftozy przewlekłe i nawrotowe, choroby przyzębia, parodontoza, obrzęk, ból, zaczerwienienie), stanem zapalnym błon śluzowych po radioterapii, stanami po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, a także po intubacji.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, preparatów o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję alergiczną. W takim przypadku lek należy odstawić i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie postępowanie. Preparat zawiera małe ilości etanolu (alkoholu) – mniej niż 100 mg/ml. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko, częstość nieznana: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności oraz wymioty, reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty głowy, ból głowy, wysypka. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia. Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia, w związku z tym ogólnoustrojowe działania niepożądane występują bardzo rzadko.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania preparatu w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Brak jest wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży i karmiących piersią; nie jest znany stopień przenikania benzydaminy do mleka kobiecego.

Preparat zawiera substancję: Benzydamine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."