Halset®

1 tabl. do ssania zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Halset® 24 szt., tabl. do ssania

Cetylpyridinium chloride

14.87 zł 2019-04-05

Działanie

Chlorek cetylopirydyniowy wykazuje łagodne, miejscowe działanie odkażające. Działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie, Gram-ujemne, działa na grzyby (Candida albicans), nie ma wpływu na mykobakterie. Hamuje metabolizm bakterii blokując istotne układy enzymatyczne, wpływa na mechanizmy cytoadhezyjne bakterii, zwiększa przepuszczalność błony cytoplazmatycznej mikroorganizmów i niszczy ją. Wchłania się bardzo słabo, co najwyżej w 15% z przewodu pokarmowego. W miarę zwiększania się odczynu kwaśnego w przewodzie pokarmowym ulega on, w coraz większym stopniu, inaktywacji. Unieczynniają go również substancje o charakterze anionowym oraz lipidy. Wydalany jest z organizmu w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież: 1 tabl. co 1-2 h (maksymalnie 8 tabl. na dobę). Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 1 tabl. co 2-3 h (maksymalnie 6 tabl. na dobę). Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Ssać powoli po jednej tabletce.

Wskazania

Zapobiegawczo i leczniczo w lekkich i średniociężkich stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorek cetylopirydyniowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nietolerancja fruktozy. Nie stosować u małych dzieci ze względu na możliwość przypadkowego zakrztuszenia się tabletką.

Środki ostrożności

Należy uprzedzić pacjenta, że ciężkie zakażenia przebiegające z wysoką temperaturą, bólami głowy, nudnościami i wymiotami wymagają konsultacji z lekarzem, szczególnie jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po trzech dniach. Stosowanie większej liczby tabletek niż jest zalecane może spowodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, biegunkę (szczególnie u dzieci), nudności i wymioty. Ze względu na zawartość sorbitolu (1 tabl. do ssania zawiera 742,35 mg sorbitolu) leku nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

Rzadko występujące reakcje alergiczne (np. pokrzywka, wysypka), uczucie pieczenia w jamie ustnej, nudności, przemijające zaburzenia smaku.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią lub te dane są niewystarczające, jednak chlorek cetylopirydyniowy jest powszechnie stosowany od wielu lat bez wyraźnych następstw klinicznych.

Uwagi

Lek nie zawiera cukru; może być stosowany przez osoby z cukrzycą.

Interakcje

Nie są znane interakcje chlorku cetylopirydyniowego zastosowanego w postaci tabl. do ssania o stężeniu substancji czynnej 0,2%. Chlorek cetylopirydyniowy najskuteczniej działa w środowisku słabo zasadowym; w silnie kwaśnym ulega inaktywacji.

Cena

Halset®, cena 100% 14.87 zł

Preparat zawiera substancję: Cetylpyridinium chloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."