Gynoxin®

1 kaps. dopochwowa zawiera 600 mg azotanu fentikonazolu (oraz parahydroksybenzoesan etylu i sól sodową parahydroksybenzoesanu propylu). 1 g kremu dopochwowego zawiera 20 mg azotanu fentikonazolu (oraz glikol propylenowy, lanolinę i alkohol cetylowy). 

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gynoxin® tuba 30 g, krem dopochwowy

Fenticonazole nitrate

55.17 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa bezpośrednio na błonę komórkową grzyba, poprzez hamowanie enzymów utleniających, prowadząc do kumulacji nadtlenków i obumarcia komórki grzyba. Działa grzybostatycznie i grzybobójczo na dermatofity (wszystkie z rodzaju Trichophyton, Microsporum) oraz drożdżaki (Candida albicans), dodatkowo hamuje wydzielanie przez nie kwaśnej proteinazy. Działa również przeciwbakteryjnie wobec bakterii Gram-dodatnich.

Dawkowanie

Kapsułki: głęboko dopochwowo wprowadza się przed snem jednorazowo 1 kaps. (jeśli objawy utrzymują się, następną dawkę można powtórzyć po 3 dniach). Krem: około 5 g (zawartość dozownika) wprowadza się głęboko dopochwowo jednorazowo przed snem, jeśli objawy utrzymują się - dawkę powtórzyć rano. Zaleca się równoczesne leczenie partnera: krem należy stosować na żołądź i napletek.

Wskazania

Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Podczas aplikacji fentikonazolu na zmiany chorobowe lub podczas wprowadzania do pochwy, może wystąpić łagodne, przemijające uczucie pieczenia. Preparaty należy odstawić i ustalić dalsze leczenie w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości lub oporności mikroorganizmów na leczenie. Kapsułki zawierają parahydroksybenzoesan etylu i sól sodową parahydroksybenzoesanu propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Krem zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz lanolinę i alkohol cetylowy, które mogą powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Kapsułek i kremu nie należy stosować jednocześnie z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: uczucie pieczenia sromu i pochwy, wysypka rumieniowa. Fentikonazol słabo się wchłania przy stosowaniu na zdrową skórę/błonę śluzową i występowanie ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest mało prawdopodobne. Długotrwałe stosowanie miejscowe może spowodować nadwrażliwość.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatów u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję. Po podaniu dopochwowym fentikonazol lub jego metabolity przenikają przez barierę łożyskową u ciężarnych samic szczurów i królików, a następnie są wydzielane z mlekiem karmiących szczurów. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodka/niemowlęcia. Nie zaleca się stosowania preparatów u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują środków antykoncepcyjnych.

Uwagi

Preparaty nie mają wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Kapsułki i krem zawierają tłuszcze oraz oleje, które mogą powodować uszkodzenie mechanicznych środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu.

Cena

Gynoxin®, cena 100% 55.17 zł

Preparat zawiera substancję: Fenticonazole nitrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."