Gynoflor

1 tabl. dopochwowa zawiera 50 mg liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus oraz 0,03 mg estriolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gynoflor 12 szt., tabl. dopochwowe

Estriol,

Lactobacillus acidophilus

55.57 zł 2019-04-05

Działanie

Pałeczki kwasu mlekowego rozkładają zawarty w nabłonku pochwy glikogen do kwasu mlekowego oraz wytwarzają nadtlenek wodoru i bakteriocyny, co hamuje kolonizację i rozwój bakterii chorobotwórczych. Estriol poprawia proliferację i dojrzewanie nabłonka pochwy oraz przyczynia się do uzupełniania glikogenu. Preparat przywraca fizjologiczną równowagę flory i nabłonka pochwowego. Ryzyko kumulacji lub działania ogólnego jest mało prawdopodobne.

Dawkowanie

Dopochwowo. Wydzielina z pochwy, przywracanie fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy: 1-2 tabl. na dobę przez 6-12 dni. Zanikowe zapalenie pochwy: 1 tabl. na dobę przez 6-12 dni, następnie 1 tabl. 1-2 razy w tyg. Leczenie należy przerwać w czasie menstruacji i wznowić po jej zakończeniu. Tabletkę należy wprowadzić głęboko do pochwy przed snem.

Wskazania

Przywrócenie flory Lactobacillus acidophilus po miejscowymi lub układowym leczeniu środkami przeciwinfekcyjnymi lub chemioterapeutykami. Zanikowe zapalenie pochwy z powodu niedoboru estrogenów w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie lub leczenie wspomagające w hormonalnej terapii zastępczej. Wydzielina z pochwy nieznanego pochodzenia (upławy) lub łagodne i umiarkowane przypadki bakteryjnego zapalenia i kandydozy pochwy, kiedy nie ma bezwzględnej konieczności stosowania chemioterapii przeciwinfekcyjnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nowotwory złośliwe (nowotwory estrogenozależne) piersi, macicy lub pochwy. Krwawienia z pochwy o nieznanym pochodzeniu. Zapalenie żył obecnie lub w wywiadzie. Ostre lub przewlekłe choroby wątroby. Żółtaczka lub żółtaczka w okresie ciąży w wywiadzie. Porfiria, zespół Rotora, zespół Dubin-Johnsona. Choroby naczyń mózgowych lub wieńcowych. Otoskleroza. Endometrioza (podejrzewana lub zdiagnozowana). Dziewczęta przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Środki ostrożności

Bolesność piersi lub zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej mogą wskazywać na to, że dawka estrogenu jest zbyt duża. Ostrożnie stosować u pacjentek w podeszłym wieku szczególnie w przypadku współistniejącej niewydolności serca, zaburzeń czynności nerek lub wątroby, nadciśnienia, padaczki, migreny, choroby zakrzepowo-zatorowej w wywiadzie, endometriozy, dysplazji włóknisto-torbielowatej piersi lub cukrzycy.

Niepożądane działanie

Po podaniu może wystąpić niewielkie pieczenie lub palenie. Rzadko: reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, swędzenie).

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią. Należy zachować ostrożność u kobiet w I trymestrze ciąży.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Środki przeciwinfekcyjne (stosowane miejscowo lub układowo) mogą osłabiać działanie preparatu.

Cena

Gynoflor, cena 100% 55.57 zł

Preparat zawiera substancję: Estriol, Lactobacillus acidophilus

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."