Guttae stomachicae

100 g preparatu zawiera: 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego, 25 g nalewki z liści mięty, 25 g wyciągu z ziela dziurawca, 25 g nalewki gorzkiej. Preparat zawiera etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Guttae stomachicae but. 35 g, krople doustne

Hypericum perforatum,

Mentha piperita,

Valeriana officinalis,

Tinctura amara

1.95 zł 2019-04-05

Działanie

Tradycyjny preparat roślinny, którego wskazania opierają się wyłącznie na długim okresie stosowania.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 15-40 kropli (co odpowiada 0,6 - 2 ml) - na pół szklanki wody, 3-4 razy dziennie 30 minut przed jedzeniem lub doraźnie w zaburzeniach trawienia.

Wskazania

Zaburzenia trawienia (niestrawność, wzdęcia). Brak łaknienia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Dawka jednorazowa 15 kropli zawiera około 0,25 g alkoholu, co jest równoważne 6,3 ml piwa lub 2,6 ml wina. Nie zaleca się stosowania u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, uszkodzeniem mózgu lub chorobą umysłową. Nie stosować u osób z chorobą alkoholową.

Niepożądane działanie

Hyperycyna zawarta w intrakcie z dziurawca podczas długotrwałego przyjmowania, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji może powodować reakcje fototoksyczne (np. wysypka, zaczerwienie skóry wystawianej na słońce).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość etanolu lek może wpływać na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.

Interakcje

W wyniku indukcji izoenzymów cytochromu P-450 przez substancje zawarte w wyciągu z dziurawca następuje szybsze obniżanie poziomu we krwi niektórych leków, co w konsekwencji może osłabiać ich działanie. Dotyczy to cyklosporyn, digoksyny, doustnych środków antykoncepcyjnych, indynawiru, teofiliny, warfaryny. Nie należy stosować wyciągu z dziurawca łącznie z inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny.

Cena

Guttae stomachicae, cena 100% 1.95 zł

Preparat zawiera substancję: Hypericum perforatum, Mentha piperita, Valeriana officinalis, Tinctura amara

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."