GuajaVIS

1 g syropu zawiera 20 mg gwajafenezyny. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
GuajaVIS but. 200 g, syrop

Guaifenesin

10.32 zł 2019-04-05

Działanie

Lek o działaniu wykrztuśnym. Gwajafenezyna zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach oraz zmniejsza gęstość i lepkość wydzieliny oskrzelowej, ułatwiając jej odkrztuszenie. Po podaniu doustnym bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając stężenie maksymalne po 15-30 min. Wiąże się z białkami krwi w 37 %. T0,5 wynosi ok. 1 h. Jest metabolizowana w wątrobie. Około 60 % podanej dawki gwajafenezyny ulega hydrolizie w ciągu 7 h od chwili podania. Gwajafenezyna i jej metabolity są wydalane przez nerki, przy czym w ciągu 24 h wydalane jest z moczem ok. 95 % podanej dawki leku.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci 6-12 lat: 5 ml syropu (1 łyżeczka) 3-4 razy na dobę. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 15 ml syropu (1 łyżka stołowa) 3-4 razy na dobę.

Wskazania

Preparat stosuje się jako lek wykrztuśny w leczeniu kaszlu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na gwajafenezynę lub na którykolwiek składnik preparatu.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość etanolu, leku nie należy stosować u dzieci poniżej lat 6, a także u pacjentów z niewydolnością wątroby, w alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu, chorobach psychicznych. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzycą, chorobami naczyń obwodowych, przerostem gruczołu krokowego i jaskrą (stosujących fenylopropanoloaminę). Preparatu nie należy stosować w astmie oskrzelowej, przewlekłym zapaleniu oskrzeli, rozedmie płuc oraz w przewlekłym kaszlu występującym u palaczy tytoniu. Jeśli kaszel utrzymuje się przez dłużej niż tydzień, powraca lub towarzyszy mu gorączka, wysypka, przewlekły ból głowy należy zaprzestać stosowania preparatu i zweryfikować diagnozę. Ze względu na zawartość sacharozy preparat może wykazywać działanie niepożądane u chorych na cukrzycę, u osób z glukozo-galaktozowym zespołem złego wchłaniania, przy nietolerancji fruktozy lub u osób z niedoborem sacharazo-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Lek może powodować uczucie dyskomfortu w żołądku, nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy, ból głowy, wysypkę skórną, pokrzywkę.

Ciąża i laktacja

Ze względu na zawartość etanolu preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

15 ml syropu (pojedyncza dawka dla dorosłych) zawiera 562 mg etanolu. Stosowanie leku osłabia zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługi maszyn będących w ruchu, a także zmniejsza sprawność psychoruchową (np. pływanie, praca na wysokości).

Interakcje

Nie należy podawać preparatu jednocześnie z dekstrometorfanem u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy. Gwajafenezyna i (lub) jej metabolity mogą wpływać na wyniki oznaczeń kwasu 5-hydroksy-indolooctowego oraz kwasu wanilinomigdałowego, nie powodując jednak fałszywych, pozytywnych wyników u osób zdrowych.

Cena

GuajaVIS, cena 100% 10.32 zł

Preparat zawiera substancję: Guaifenesin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."