Gripotaxin

10 ml syropu zawiera 330 mg paracetamolu, 20 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 10 mg bromowodorku dekstrometorfanu, 1,3 mg maleinianu chlorofenaminy. Preparat zawiera sorbitol, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, glikol propylenowy, etanol 11,9 % obj., barwnik azorubina (karmoizyna) E122.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gripotaxin 120 ml, syrop

Chlorpheniramine maleate,

Dextromethorphan hydrobromide,

Paracetamol,

Pseudoephedrine hydrochloride

14.61 zł 2019-04-05

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 20 ml, w razie konieczności dawkę powtarzać, ale nie częściej niż co 6 h, maksymalnie 4 razy na dobę. Bez konsultacji z lekarzem, leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni. Dzieciom w wieku 6 - 12 lat nie podawać preparatu bez porozumienia się z lekarzem.

Wskazania

Krótkotrwałe leczenie ostrych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy uczucie zatkania nosa i zatok, nieżyt nosa, kichanie, suchy kaszel, łagodny ból gardła, gorączka, ból głowy, od łagodnego do umiarkowanego ból mięśni i stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Przewlekłe choroby płuc (astma oskrzelowa, rozedma, przeciągający się i przewlekły kaszel spowodowany paleniem papierosów, kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie dużych ilości wydzieliny). Genetycznie uwarunkowany niedobór G-6-PD z niedokrwistością hemolityczną. Jaskra. Ciężkie nadciśnienie tętnicze. Niedokrwienna choroba serca. Choroba alkoholowa. Wirusowe zapalenie wątroby. Okres leczenia zydowudyną i przez dwa tygodnie po jej odstawieniu. Choroby tarczycy (nadczynność tarczycy). Cukrzyca. Rozrost gruczołu krokowego z zaburzeniami oddawania moczu. Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Ciąża i karmienie piersią.

Niepożądane działanie

Mogą wystapić: trombocytopenia; granulocytopenia, niedokrwistość; reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli), spowodowane obecnością parahydroksybenzoesanów w preparacie; przejściowe drżenia, pobudzenie, drażliwość (szczególnie u dzieci), splątanie, ból głowy, zawroty głowy; zaburzenia akomodacji; częstoskurcz, zaburzenia rytmu i przewodzenia; przejściowe nadciśnienie lub niedociśnienie; zagęszczenie wydzieliny oskrzelowej; uczucie suchości w jamie ustnej, biegunka lub zaparcia, nasilenie refluksu żołądkowo-przełykowego; złuszczające zapalenie skóry, wysypka skórna; u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego może dojść do zatrzymania moczu; wzrost aktywności transaminaz wątrobowych, wydłużenie czasu protrombinowego w przypadku przedawkowania. Rzadko mogą wystąpić: halucynacje u dzieci.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w czasie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Uwagi

Lek zmniejsza sprawność psychofizyczną. Podczas jego stosowania nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Cena

Gripotaxin, cena 100% 14.61 zł

Preparat zawiera substancję: Chlorpheniramine maleate, Dextromethorphan hydrobromide, Paracetamol, Pseudoephedrine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."