Granulox®

Karbonylowana hemoglobina 10%, fenoksyetanol 0,7%, chlorek sodu 0,9%, N-acetylocystelna 0,05%, woda.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Granulox® poj. 12 ml, aerozol 435.0 zł 2019-04-05

Działanie

Wyrób medyczny w postaci aerozolu do stosowania na rany przewlekłe. Preparat drogą dyfuzji dostarcza ranie niezbędny tlen. Hemoglobina zawarta w preparacie wspomaga dostarczanie tlenu z zewnątrz do łożyska rany. Poprzez lepsze zaopatrzenie łożyska rany w tlen wspomagany jest proces gojenia rany. Preparat można stosować pod warunkiem, że choroba podstawowa jest leczona zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku ran przewlekłych o podłożu tętniczym należy ponadto wyczerpać wszelkie inne możliwości poprawy stanu ukrwienia.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Po opatrzeniu i oczyszczeniu rany należy ją spryskać z odległości ok. 5-10 cm, aż zostanie całkowicie pokryta cienką warstwą preparatu. Zazwyczaj wystarczy 1 do 2 sekund, aby pokryć obszar rany o wymiarach 2 x 3 cm. Aplikację należy powtarzać każdorazowo podczas zmiany opatrunku w odstępach maksymalnie 3-dniowych. Po zastosowaniu przykryć ranę opatrunkiem przepuszczalnym dla powietrza. Uwaga: stosować wyłącznie materiały opatrunkowe przepuszczalne dla powietrza. W zależności od rozległości rany jedno opakowanie preparatu wystarcza na maksymalnie 30 aplikacji.  

Wskazania

Leczenie ran przewlekłych, takich jak owrzodzenie żylne podudzia, owrzodzenie tętnicze podudzia, owrzodzenie mieszane podudzia, cukrzycowe owrzodzenie stopy, wtórnie gojące się rany pooperacyjne i odleżyny.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Nie należy stosować w przypadku ran zakażonych, podczas ciąży.

Środki ostrożności

Środki dezynfekujące mają niekorzystny wpływ na działanie preparatu, dlatego po zastosowaniu środka dezynfekującego koniecznie należy dokładnie przepłukać dotknięty obszar roztworem fizjologicznym. Nie stosować roztworów oktenidyny, gdyż dochodzi do dezaktywacji karbonylowanej hemoglobiny. Po chirurgicznym opracowaniu rany przy użyciu środka proteolitycznego (enzymatycznego) koniecznie należy dokładnie przepłukać dotknięty obszar roztworem fizjologicznym. Jeśli objawy nasilą się lub wystąpią działania niepożądane, należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.

Interakcje

Preparat nie powinien być stosowany jednocześnie z miejscowo działającymi lekami, takimi jak antybiotyki, ponieważ nie przeprowadzono dotychczas wystarczających badań nad wzajemnym oddziaływaniem.

Cena

Granulox®, cena 100% 435.0 zł

Preparat zawiera substancję:

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."