Glycophos

1 ml konc. do sporz. roztw. do inf. zawiera 216 mg glicerolofosforanu sodu w postaci 306,1 mg glicerofosforanu sodu uwodnionego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Glycophos 10 fiolek 20 ml, konc. do sporz. roztw. do inf.

Sodium glycerophosphate

447.93 zł 2019-04-05

Działanie

Produkt pośredni w metabolizmie tłuszczów, uzupełniający niedobory fosforanów. Proces uzupełniania zachodzi na drodze hydrolizy glicerolofosforanu przy stężeniu >0,7 mmol/l (12-15 mmol/dobę). Glicerolofosforan podawany dożylnie nie jest wychwytywany przez tkanki, jest wydalany w postaci metabolitów oraz w postaci nie zmienionej z moczem. pH roztworu wynosi 7,4. Osmolalność - 2760 mosmol/kg wody.

Dawkowanie

Dożylnie. Dawkowanie indywidualne. Dorośli: zalecana dawka dobowa fosforanów wynosi 10-20 mmol (10-20 ml preparatu dodanego do wykazujących zgodność roztworu infuzyjnego lub mieszaniny). Niemowlęta: zalecana dawka dobowa fosforanów wynosi 1,0-1,5 mmol/kg mc./dobę. Preparatu nie wolno podawać w postaci nierozcieńczonej.

Wskazania

Uzupełnienie zapotrzebowania na fosforany w trakcie żywienia pozajelitowego u dorosłych i niemowląt.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Odwodnienie, hipernatremia, hiperfosfatemia, ciężka niewydolność nerek, wstrząs.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek. Należy regularnie kontrolować stężenie fosforanów we krwi u wszystkich pacjentów, którym podaje się preparat.

Niepożądane działanie

Nie zgłoszono działań niepożądanych wynikających ze stosowania glicerofosforanu. Brak jest danych farmakologicznych dotyczących niemowląt, jednak w przypadku stosowania zalecanych dawek nie powinno dojść do hiperfosfatemii.

Ciąża i laktacja

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w okresie ciąży. Zapotrzebowanie na fosfor u kobiet w okresie ciąży jest nieco większe w porównaniu do kobiet niebędących w okresie ciąży.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami, jednak w trakcie równoczesnego podawania węglowodanów można stwierdzić średniego stopnia spadek stężenia fosforanów we krwi.

Cena

Glycophos, cena 100% 447.93 zł

Preparat zawiera substancję: Sodium glycerophosphate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."