Glimbax

1 ml roztworu zawiera 0,74 mg diklofenaku w postaci kwasu. Preparat zawiera benzoesan sodu i czerwień koszenilową.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Glimbax but. 200 ml, roztw. do płukania j. ustnej i gardła

Diclofenac

30.07 zł 2019-04-05

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego w jamie ustnej o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej. Bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się w znajdujących się poniżej tkankach zmienionych zapalnie. Preparat po zastosowaniu miejscowym w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie działa ogólnoustrojowo. Wydalany jest częściowo z moczem, w postaci metabolitu. Pozostała część jest wydalana z żółcią i kałem.

Dawkowanie

Zaleca się stosowanie roztworu do płukania jamy ustnej i gardła 2-3 razy na dobę. Każdorazowo należy użyć 15 ml roztw. nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody; płukać jamę ustną i gardło w przez ok. 30-60 sek., następnie roztw. wypluć. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustąpią po 7 dniach należy rozważyć zasadność leczenia. Nie ma potrzeby dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku.

Wskazania

Leczenie objawowe stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła (np. objawów zapalenia dziąseł, zapalenia jamy ustnej, zapalenia gardła, w stanach po zabiegach stomatologicznych, objawów podrażnienia mechanicznego).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak lub inne składniki leku. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ objawiająca się napadami astmy, pokrzywką lub alergicznym nieżytem nosa. Nie stosować u dzieci poniżej 14 lat.

Środki ostrożności

Należy przerwać stosowanie leku przy wystąpieniu nadwrażliwości. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, ze względu na prawdopodobne ryzyko kumulacji leku. Preparat zawiera benzoesan sodu i czerwień koszenilową, które mogą powodować podrażnienie błon śluzowych i reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Może wystąpić: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej (np. pieczenie) i kaszel oraz reakcje nadwrażliwości. Podczas długotrwałego stosowania i w przypadku połknięcia preparatu mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Cena

Glimbax, cena 100% 30.07 zł

Preparat zawiera substancję: Diclofenac

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."