Gestomikron®

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg octanu medroksyprogesteronu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gestomikron® 20 szt., tabl.

Medroxyprogesterone acetate

16.06 zł 2019-04-05

Działanie

Syntetyczna pochodna progesteronu o silniejszym od niego działaniu gestagennym, pozbawiona działania androgennego. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. W wątrobie ulega hydrolizie, wydala się z moczem w postaci metabolitów.

Dawkowanie

Indywidualne, wg wskazań lekarza. Najczęściej: w pierwotnym i wtórnym braku miesiączki oraz w okresie pomenopauzalnym: doustnie 2,5-10 mg dziennie od 16 do 25 dnia cyklu. Czynnościowe krwawienia maciczne: 5-10 mg dziennie przez 5-10 dni, rozpoczynając od 16 lub 21 dnia cyklu.

Wskazania

Niewydolność ciałka żółtego. Pierwotny i wtórny brak miesiączki. W uzupełnieniu do estrogenów w hormonalnej terapii zastępczej okresu pomenopauzalnego. Czynnościowe krwawienia maciczne - po wykluczeniu przyczyn organicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na medroksyprogesteron. Ciąża lub jej podejrzenie. Choroba zakrzepowo-zatorowa. Ostre i przewlekłe choroby wątroby. Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii. Rak narządu rodnego, wczesny rak sutka.

Niepożądane działanie

Preparat jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Po dużych dawkach (500-1000 mg na dobę), stosowanych w leczeniu niektórych nowotworów, obserwowano: mlekotok, depresję, ból i zawroty głowy, świąd skóry, pokrzywkę. Rzadko obserwuje się zaburzenia zatorowo-zakrzepowe, wzmożoną pobudliwość, bolesność sutków, nadmierne owłosienie lub łysienie, zwiększenie masy ciała. Po małych dawkach (5-10 mg) objawy te występują rzadziej i najczęściej nie są powodem do odstawienia leku. Bardzo rzadko obserwuje się nadwrażliwość na lek.

Interakcje

Leki indukujące enzymy mikrosomalne wątroby, takie jak barbiturany, hydantoina, karbamazepina, meprobamat, fenylbutazon czy rifampicyna mogą zmieniać metabolizm hormonów. Lek może powodować zwiększenie zapotrzebowania na doustne leki przeciwcukrzycowe i insulinę. Równoczesne stosowanie leków nasilających retencję płynów może powodować niewydolność krążenia.

Cena

Gestomikron®, cena 100% 16.06 zł

Preparat zawiera substancję: Medroxyprogesterone acetate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."