Gencjana 0,5% roztwór wodny 0,5%

100 g roztworu zawiera 0,5 g chlorku metylorozanilinowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gencjana 0,5% roztwór wodny 0,5% but. 100 g, płyn do stos. na skórę

Methylrosanilinium chloride

4.29 zł 2019-04-05

Działanie

Barwnik o właściwościach antyseptycznych. Działa głównie na bakterie Gram-dodatnie oraz niektóre chorobotwórcze grzyby, zwłaszcza drożdżaki. Antyseptyczne działanie barwnika wynika z hamowania przebiegu glikolizy w komórkach drobnoustrojów, hamowania replikacji ich DNA oraz hamowania aktywności mitochondriów i zwiększa się wraz ze wzrostem pH środowiska. Preparat działa ściągająco i osuszająco.

Dawkowanie

Zewnętrznie na skórę, miejscowo.

Wskazania

Środek antyseptyczny do odkażania powierzchownych uszkodzeń naskórka, błon śluzowych i skóry, do stosowania w ropnych zakażeniach skóry i błon śluzowych, niektórych grzybicach i drożdżycach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Porfiria.

Środki ostrożności

Nie stosować do oczu, na rany ziarninujące lub wrzodziejące zmiany w obrębie twarzy.

Niepożądane działanie

Długotrwałe i częste stosowanie, zwłaszcza u dzieci, może spowodować podrażnienia lub owrzodzenia skóry lub błon śluzowych mających bezpośredni kontakt z preparatem. Po zastosowaniu preparatu u dzieci w przypadkach pleśniawek błony śluzowej jamy ustnej, odnotowano przypadki wystąpienia zaburzenia akcji oddechowej, związanej z silnym podrażnieniem śluzówek górnych dróg oddechowych.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.

Interakcje

Zakwaszenie lub koloidalny uwodniony krzemian glinu (bentonit, podobnie jak obecność ropy lub wydzielin) osłabiają działanie antyseptyczne.

Cena

Gencjana 0,5% roztwór wodny 0,5%, cena 100% 4.29 zł

Preparat zawiera substancję: Methylrosanilinium chloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."