Gastrosan fix

1 saszetka zawiera:  1,0 g kwiatu rumianku, 0,66 g korzenia prawoślazu, 0,34 g liścia mięty pieprzowej.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gastrosan fix 20 saszetek 2 g, zioła do zaparzania

Althaea officinalis,

Chamomilla recutita,

Mentha piperita

7.78 zł 2019-04-05

Działanie

Tradycyjny preparat roślinny stosowany w wymienionych wskazaniach, a jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Napar z mieszanki stosuje się jako środek powlekający i łagodnie przeciwzapalny na błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz łagodnie rozkurczający mięśnie gładkie w obrębie żołądka i jelit.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 2 saszetki zalać 1 szkl. wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem przez ok. 10-15 min. Pić 5 razy na dobę po 1 szkl. ciepłego, zawsze świeżo przygotowanego naparu. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg. lub nasilają się podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Stany skurczowe w obrębie jamy brzusznej. Wzdęcia. Pomocniczo w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na korzeń prawoślazu, kwiat rumianku lub inne rośliny z rodziny astrowatych. Nadwrażliwość na preparaty z liści mięty pieprzowej lub mentol.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 lat. Ze względu na zawartość mięty pieprzowej, preparat nie powinien być stosowany przez pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym (preparat może nasilać zgagę). Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu przez pacjentów z kamicą żółciową i innymi zaburzeniami dróg żółciowych.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: reakcja nadwrażliwości na rumianek (np. alergia kontaktowa). U osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych (np. bylica, piołun) może wystąpić reakcja krzyżowa. Odnotowano przypadki ostrej reakcji alergicznej (w tym: szok anafilaktyczny, astma, obrzęk twarzy, pokrzywka).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Interakcje

Ze względu na zawartość związków śluzowych w preparacie, absorpcja z przewodu pokarmowego równocześnie stosowanych innych leków może być opóźniona. Preparat należy przyjmować w odstępie 0,5-1 h przed lub po zastosowaniu innych leków.

Cena

Gastrosan fix, cena 100% 7.78 zł

Preparat zawiera substancję: Althaea officinalis, Chamomilla recutita, Mentha piperita

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."