Gastrobonisol

100 g preparatu zawiera: 30 g intraktu z ziela bożego drzewka, 20 g soku z korzenia mniszka, 15 g nalewki z owoców ostropestu, 15 g soku z ziela krwawnika, 10 g nalewki z ziela dziurawca, 10 g nalewki z liścia mięty. Preparat zawiera etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gastrobonisol 100 g, płyn doustny

Artemisia abrotanum,

Hypericum perforatum,

Mentha piperita,

Achillea millefolium,

Silybum marianum,

Taraxacum officinale

19.8 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Lek pobudzający wydzielanie soków trawiennych.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat: 1-3 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 2,5 ml leku (do kieliszka wody nalać ok. 1 małej łyżeczki preparatu). Dzieci w wieku 7-11 lat: 1-3 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 1 ml leku (odmierzyć strzykawką i nalać do kieliszka wody). Dzieci w wieku poniżej 7 lat: ze względu na zawartość alkoholu, nie zaleca się stosowania. Przed użyciem wstrząsnąć.

Wskazania

Preparat tradycyjnie stosowany pomocniczo w zaburzeniach trawiennych spowodowanych niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych (w tym soku żołądkowego i żółci). Lek stosuje się objawowo w niestrawności.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na rośliny z rodziny astrowatych (dawniej złożonych) oraz mentol.

Środki ostrożności

W przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Preparat zawiera maks. 60% obj. etanolu (alkoholu). W dawce 2,5 ml znajduje się 1,23 g alkoholu, co jest równoważne 30 ml piwa (5% obj.) lub 12,5 ml wina (12% obj.). Zastosowanie leku jest szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy uwzględnić przed zastosowaniem u dzieci i osób z grup wysokiego ryzyka jak np. pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jeżeli podczas stosowania preparatu objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg., należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 7 lat, natomiast u dzieci w wielu 7-11 lat, preparat może być stosowany w porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą.

Niepożądane działanie

U osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych (dawniej złożonych) mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości w postaci wysypki. W takim przypadku należy zaprzestać stosowania leku.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu nie należy przekraczać zalecanych dawek leku. Przedawkowanie preparatu powoduje upośledzenie zdolności psychofizycznych, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono.

Cena

Gastrobonisol, cena 100% 19.8 zł

Preparat zawiera substancję: Artemisia abrotanum, Hypericum perforatum, Mentha piperita, Achillea millefolium, Silybum marianum, Taraxacum officinale

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."