Galvenox

1 kaps. zawiera 500 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Preparat zawiera azorubinę (E122) i żółcień chinolinową (E104).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Galvenox 30 szt., kaps. twarde

Calcium dobesilate

19.11 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych i zwiększa ich wytrzymałość. Ponadto zwiększa elastyczność erytrocytów, zaś u pacjentów z retinopatią cukrzycową zmniejsza nadmierną lepkość krwi, poprawiając jej właściwości reologiczne. Ma działanie antyagregacyjne, zmniejsza hamowanie syntezy kolagenu powodowane przez glukozę, przyspieszając fibrynogenezę kolagenu typu II (składnika ścian tętnic). Preparat usprawnia krążenie obwodowe żylne, poprawia drenaż układu limfatycznego, powodując zmniejszenie obrzęków. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 6 h od podania doustnego w dawce 500 mg. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany głównie w postaci niezmienionej, 10% dawki - w postaci metabolitów. Ok. 50% doustnej dawki wydalane jest z moczem.

Dawkowanie

Doustnie: zwykle 500-1000 mg (1-2 kaps.) na dobę podczas posiłków. Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do potrzeb pacjenta, zależnie od nasilenia objawów choroby. Czas trwania leczenia wynosi od kilku tygodni do wielu miesięcy w zależności od rodzaju wskazań.

Wskazania

Retinopatia cukrzycowa. Objawy kliniczne w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych (bóle, kurcze mięśni, parestezje, obrzęk, zmiany skórne związane z zastojem żylnym). Pomocniczo w zakrzepowym zapaleniu powierzchownych żył kończyn dolnych. Żylaki odbytu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Preparatu nie należy stosować u dzieci (bezpieczeństwo stosowania i skuteczność nie były na tej grupie badane).

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, zwłaszcza dializowanych - należy zmniejszyć dawkę preparatu. Ostrożnie stosować u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i(lub) dwunastnicy lub z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Wskazana jest okresowa kontrola czynności żołądka i dwunastnicy; w przypadku zaostrzenia objawów lek należy odstawić. W rzadkich przypadkach dobezylan wapnia może powodować agranulocytozę, związaną prawdopodobnie z reakcją nadwrażliwości. Należy poinformować pacjenta, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów zakażenia powinien skontaktować się z lekarzem; w takiej sytuacji należy odstawić lek i wykonać badania morfologii krwi z rozmazem. Lek zawiera azorubinę (E122) i żółcień chinolinową (E104); może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Rzadko: ból w nadbrzuszu, nudności, biegunki, wymioty, reakcje skórne, bóle stawów, bóle i zawroty głowy, gorączka. Bardzo rzadko: zahamowanie czynności szpiku z agranulocytozą. U 27% chorych z retinopatią cukrzycową leczonych dobezylanem wapnia w dawce 1500 mg na dobę występowały bóle w nadbrzuszu o średnim nasileniu. Ponadto odnotowano przypadki reakcji alergicznych miejscowych (wysypki) i uogólnionych (pokrzywka).

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych dotyczących przenikania wapnia dobezylanu przez łożysko oraz wystąpienia ewentualnych zaburzeń rozwojowych u płodu, lek może być stosowany u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy potencjalna korzyść z takiej terapii przewyższa ryzyko dla płodu. Dobezylan wapnia przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią. Brak danych dotyczących wpływu dobezylanu wapnia na niemowlę karmione piersią. Przed rozpoczęciem stosowania preparatu kobieta powinna przerwać karmienie piersią.

Cena

Galvenox, cena 100% 19.11 zł

Preparat zawiera substancję: Calcium dobesilate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."