Galospa

1 tabl. zawiera 40 mg chlorowodorku drotaweryny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Galospa 20 szt., tabl.

Drotaverine hydrochloride

8.77 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna papaweryny o silnym działaniu spazmolitycznym, które jest wynikiem hamującego działania na enzym fosfodiesterazę IV. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, przy skurczu nerwowym i mięśniowym oraz rozszerza naczynia, powodując zwiększenie przepływu krwi przez tkanki. Działanie drotaweryny nie zależy od rodzaju unerwienia oraz lokalizacji mięśni gładkich. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, biodostępność wynosi 25,5-91%. Maksymalne stężenie obserwuje się po 45-60 min. Wiąże się z białkami w 80-95%. Drotaweryna metabolizowana jest w wątrobie, T0,5 wynosi 8-10 h. Wydalana jest w postaci metabolitów z moczem (ok. 50%) i z kałem (ok. 30%).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: dawka dobowa 40-240 mg (1-6 tabl.) w 1-3 dawkach podzielonych. U pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek lub wątroby zaleca się indywidualne dostosowanie dawki. Po 1 dniu leczenia objawy powinny ustąpić.

Wskazania

Stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego oraz mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Wspomagająco w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach spastycznych i wzdęciach jelit oraz w stanach skurczowych w obrębie dróg rodnych: bolesnym miesiączkowaniu, silnych bólach, poronieniu zagrażającym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na drotawerynę lub inne składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca. Porfiria. Zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (całkowity blok przedsionkowo-komorowy).

Środki ostrożności

Zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

Niepożądane działanie

Rzadko: kołatanie serca; hipotensja; ból i zawroty głowy, bezsenność; nudności, zaparcia. Częstość nieznana: ostre ataki porfirii; wymioty, utrata łaknienia.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży, jeżeli spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Drotaweryna przenika przez łożysko. Nie jest zalecane stosowanie preparatu podczas karmienia piersią.

Uwagi

W razie wystąpienia działań niepożądanych tj. zawroty głowy nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń w ruchu.

Interakcje

Drotaweryna zmniejsza skuteczność przeciwparkinsonowego działania stosowanej jednocześnie lewodopy oraz nasila drżenie i sztywność. Atropina i jej pochodne nasilają działanie rozkurczowe drotaweryny, należy zmniejszyć dawkę drotaweryny.

Cena

Galospa, cena 100% 8.77 zł

Preparat zawiera substancję: Drotaverine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."