Fusacid®

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany propylu i metylu oraz butylohydroksyanizol (BHA).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Fusacid® 20 g, krem

Fusidic acid

29.43 zł 2019-04-05

Działanie

Antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym w wyniku hamowania syntezy białka bakteryjnego. Działa zwłaszcza na Staphylococcus aureus, ponadto na Streptococcus spp., Corynebacterium spp., Neisseria spp. i niektóre bakterie z rodzaju Clostridium. Zastosowany miejscowo przenika przez skórę, także nieuszkodzoną. Stopień przenikania zależy m.in. od czasu narażenia na działanie kwasu fusydynowego i stanu skóry. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie w postaci metabolitów, które w dużych stężeniach występują w żółci; w małej ilości jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość kremu nanosi się 3-4 razy na dobę na skórę zmienioną chorobowo, po uprzednim jej oczyszczeniu. Krem można także stosować 1-2 razy na dobę pod ochronnym gazowym opatrunkiem.

Wskazania

Miejscowe leczenie zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na kwas fusydynowy, zwłaszcza Staphylococcus aureus.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas fusydynowy i jego sole lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu (zwłaszcza BHA lub estry kwasu p-hydroksybenzoesowego). Nie stosować w zakażeniach wywołanych przez Pseudomonas aeruginosa.

Środki ostrożności

Stosowanie miejscowe czasami prowadzi do wzrostu oporności drobnoustrojów na kwas fusydynowy. Długotrwałe stosowanie może spowodować rozwój dodatkowego zakażenia wywołanego opornymi drobnoustrojami, w tym grzybami. Ostrożnie stosować w okolicy oczu. Zawarte w kremie p-hydroksybenzoesany propylu i metylu oraz BHA mogą powodować miejscową reakcję alergiczną skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry). Dodatkowo BHA może spowodować podrażnienie błon śluzowych.

Niepożądane działanie

Obserwowano reakcje skórne i reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd, podrażnienie, pieczenie, suchość, wysypka (rumieniowa, różyczka grudkowa i krostkowa), kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, rumień, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk oczodołu.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści do ryzyka. Nie zostało określone bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet karmiących piersią; jest jednak mało prawdopodobne, aby kwas fusydynowy stosowany miejscowo przenikał do mleka kobiecego w ilości, która może mieć wpływ na dziecko.

Cena

Fusacid®, cena 100% 29.43 zł

Preparat zawiera substancję: Fusidic acid

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."