Fortiven Gel

1 g żelu zawiera 1000 j.m. heparyny sodowej. Lek zawiera glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Fortiven Gel tuba 100 g, żel

Heparin sodium

37.91 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat heparyny sodowej do stosowania zewnętrznego. Heparyna stosowana miejscowo działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Heparyna słabo przenika przez błony z powodu swej polarności i dużego rozmiaru cząsteczki. Nie jest dokładnie wiadomo jaka część podanej miejscowo dawki wykazuje działanie ogólnoustrojowe. Substancja czynna jest wychwytywana przez makrofagi i komórki śródbłonka naczyniowego mające swoiste receptory. Heparyna metabolizowana jest w wątrobie przy udziale enzymu heparynazy, a nieaktywne metabolity są wydalane w moczu.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Zaleca się równomierne rozprowadzenie cienkiej warstwy żelu (pasek długości 3 - 10 cm) na zmienionym chorobowo miejscu, 2 - 3 razy na dobę. Po zastosowaniu preparatu należy dokładnie umyć ręce. Preparatu nie należy stosować u dzieci ze względu na brak badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów.

Wskazania

Leczenie wspomagające: w chorobie żył powierzchniowych (zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych); obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na otwarte, krwawiące i sączące się rany, błony śluzowe i okolice oczu, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę. Ze względu na obecność parahydroksybenzoesanu metylu i propylu nie należy stosować u osób z alergią na parabeny.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów ze skazą krwotoczną. Długotrwałe stosowanie może wywołać u niektórych chorych skórne reakcje nadwrażliwości. Jeśli wystąpią zmiany skórne (zaczerwienienie, wysypka, świąd, pieczenie, rumień) preparat należy odstawić. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, lek może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Podczas długotrwałego stosowania preparatu mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne: zaczerwienienie, świąd, wysypka, pieczenie, rumień, stany zapalne skóry.

Ciąża i laktacja

Heparyna nie przenika przez łożysko i do mleka ludzkiego. Lek można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią ostrożnie, w przypadkach zdecydowanej konieczności.

Interakcje

Heparyna stosowana miejscowo w postaci żelu tylko nieznacznie wchłania się do krwiobiegu. Ze względu na niskie stężenie heparyny w osoczu, interakcje z innymi lekami są nieznaczne. Jedynie u pacjentów ze skazą krwotoczną oraz u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe długotrwałe stosowanie leku na dużych powierzchniach może nasilać działanie przeciwzakrzepowe. Wskazane jest kontrolowanie wskaźników krzepnięcia krwi.

Cena

Fortiven Gel, cena 100% 37.91 zł

Preparat zawiera substancję: Heparin sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."