Fluomizin

1 tabl. dopochwowa zawiera 10 mg dekwaliniowego chlorku.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Fluomizin 6 szt., tabl. dopochwowe

Dequalinium chloride

40.18 zł 2019-04-05

Działanie

Czwartorzędowy związek amoniowy o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Chlorek dekwaliniowy jest substancją powierzchniowo czynną. Główny mechanizm działania polega na zwiększeniu przepuszczalności komórki bakteryjnej, a następnie utracie aktywności enzymu, co prowadzi do śmierci komórki. Działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie (Enterococcus faecalis, Lactobacillus spp., Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae, Streptococcus pyogenes), Gram-ujemne (Enterobacter spp., Escherichia coli, Klebsiella spp., Pseudomonas spp., Serratia spp.), bakterie beztlenowe (Atopobium spp., Bacteroides spp., Fusobacterium, Gardnerella vaginalis, Prevotella spp., Peptostreptococci, Poryphyromonas spp.). Organizmy o oporności wrodzonej to: Proteus spp., Chlamydia trachomatis i Trichomonas vaginalis. Bakteriobójcze działanie chlorku dekwaliniowego występuje po 30-60 min. Chlorek dekwaliniowy zawarty w tabletkach dopochwowych działa miejscowo w obrębie pochwy.

Dawkowanie

Dopochwowo: 1 tabl. raz na dobę przez 6 dni. Tabletki należy stosować wieczorem przed snem, wprowadzając je głęboko do pochwy, najlepiej w pozycji leżącej z lekko ugiętymi nogami. Podczas miesiączki należy przerwać stosowanie leku i kontynuować po jej zakończeniu. Złagodzenie stanu zapalnego i upławów występuje po 24-72 h, leczenia nie należy skracać nawet jeśli ustąpią dolegliwości. Leczenie trwające krócej niż 6 dni może spowodować nawrót objawów. Preparat zawiera substancje pomocnicze nieulegające całkowitemu rozpuszczeniu, więc pozostałości tabletki mogą czasami pozostawać na bieliźnie. Nie ma to wpływu na skuteczność działania leku. W rzadkich przypadkach znacznej suchości pochwy istnieje możliwość, że tabletka nie ulegnie rozpuszczeniu i zostanie wydalona z pochwy w postaci nienaruszonej. W konsekwencji leczenie nie jest optymalne. W celu uniknięcia takiej sytuacji, zaleca się zwilżenie tabletki kroplą wody przed wprowadzeniem jej do bardzo suchej pochwy. Pacjentka powinna stosować podpaski lub wkładki higieniczne. Brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania chlorku dekwaliniowego u dzieci w wieku do 18 lat i kobiet powyżej 55 lat.

Wskazania

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy. Należy uwzględniać oficjalne zalecenia dotyczące właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Owrzodzenia nabłonka pochwy i części pochwowej szyjki macicy. Dziewczęta, które nie rozpoczęły jeszcze miesiączkowania.

Środki ostrożności

Aby zminimalizować narażenie noworodka na kontakt z chlorkiem dekwaliniowym, tabletek dopochwowych nie należy stosować na 12 h przed porodem. Zwiększenie dawki dobowej lub przedłużenie okresu leczenia mogą zwiększyć ryzyko owrzodzeń pochwy. Brak dostępnych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa ponownego leczenia pacjentek, u których nie wystąpiła reakcja na leczenie lub nastąpił nawrót choroby zaraz po początkowym leczeniu preparatem. Pacjentka powinna być poinformowana o tym, że należy się skonsultować z lekarzem w przypadku utrzymywania się objawów pod koniec leczenia lub w przypadku nawrotu objawów.

Niepożądane działanie

Często: kandydoza pochwy, upławy, świąd sromu i pochwy, uczucie pieczenia w obrębie sromu i pochwy. Niezbyt często: bakteryjne zapalenie pochwy, grzybicze zakażenie skóry, zapalenie sromu, zapalenie sromu i pochwy, ból głowy, nudności, krwotok z pochwy, ból pochwy. Częstość nieznana: zapalenie pęcherza moczowego; owrzodzenie i maceracja nabłonka pochwy, krwawienie z macicy, zaczerwienienie, suchość pochwy; reakcje alergiczne z takimi objawami jak pokrzywka, rumień, wykwity, obrzęk, wysypka lub świąd, gorączka.

Ciąża i laktacja

Preparat powinien być stosowany w okresie ciąży, jeżeli jest to bezwzględnie konieczne. Nie odnotowano niepożądanego wpływu leku na przebieg ciąży, płód lub noworodka. Aby zminimalizować narażenie noworodka na kontakt z chlorkiem dekwaliniowym, preparatu nie należy stosować na 12 h przed porodem. Preparat może być stosowany w okresie karmienia piersią, jeśli istnieją wskazania kliniczne.

Uwagi

Tabletki nie powodują przebarwień bielizny.

Interakcje

Substancje anionowe, takie jak mydła, detergenty, surfaktanty mogą osłabiać działanie przeciwbakteryjne chlorku dekwaliniowego - nie zaleca się jednoczesnego dopochwowego stosowania mydeł, środków plemnikobójczych i irygacji. Preparat nie zaburza funkcjonalności prezerwatyw z lateksu. Brak danych dotyczących interakcji z prezerwatywami innymi niż lateksowe oraz z innymi dopochwowymi środkami antykoncepcyjnymi, np. krążkami dopochwowymi - nie zaleca się jednoczesnego stosowania nielateksowych prezerwatyw i środków dopochwowych przez co najmniej 12 h po zastosowaniu preparatu.

Cena

Fluomizin, cena 100% 40.18 zł

Preparat zawiera substancję: Dequalinium chloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."