Flexove®

1 tabl. zawiera 625 mg glukozaminy (w postaci chlorowodorku).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Flexove® 60 szt., tabl.

Glucosamine hydrochloride

67.73 zł 2019-04-05

Działanie

Glukozamina jest substancją endogenną, typowym składnikiem łańcuchów polisacharydowych substancji międzykomórkowej chrząstki i glukozaminoglikanów płynu maziowego. Badania in vitro i in vivo wykazały, że glukozamina pobudza syntezę fizjologicznych glukozaminoglikanów i proteoglikanów przez chondrocyty oraz kwasu hialuronowego przez synowiocyty. Mechanizm działania u ludzi nie jest znany. Nie można ocenić czasu, jaki upłynie, zanim nastąpi odpowiedź. Dostępne informacje na temat właściwości farmakokinetycznych glukozaminy są ograniczone. Bezwzględna dostępność biologiczna jest nieznana. Objętość dystrybucji wynosi ok. 5 litrów, a T0,5 po podaniu dożylnym to ok. 2 h. Ok. 38% dawki dożylnej jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1250 mg raz na dobę. Złagodzenie objawów (szczególnie bólu) występuje dopiero po kilku tyg. leczenia, a w niektórych przypadkach nawet później. Jeśli po 2-3 mies. nie nastąpi złagodzenie objawów, należy ponownie rozważyć leczenie glukozaminą. Glukozamina nie jest wskazana do stosowania w leczeniu ostrego bólu. Szczególne grupy pacjentów. Podczas leczenia ogólnie zdrowych pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagana zmiana dawkowania (zgodnie z doświadczeniem klinicznym). Brak badań dotyczących stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby. Nie stosować glukozaminy u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności. Sposób podania. Tabl. można przyjmować niezależnie od posiłków.

Wskazania

Łagodzenie objawów łagodnego i umiarkowanego zapalenia stawu kolanowego u dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Alergia na skorupiaki (z nich pozyskiwana jest substancja czynna).

Środki ostrożności

U pacjentów z obniżoną tolerancją glukozy przed rozpoczęciem leczenia i okresowo w jego trakcie zalecane jest kontrolowanie poziomów glukozy we krwi i, gdy jest to potrzebne, zapotrzebowania na insulinę. U pacjentów z rozpoznanym czynnikiem ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych zalecane jest kontrolowanie stężenia lipidów we krwi, ponieważ w rzadkich przypadkach u pacjentów leczonych glukozaminą zaobserwowano hipercholesterolemię. Ze względu na ryzyko zaostrzenia objawów astmy po rozpoczęciu leczenia glukozaminą, u pacjentów z astmą należy zachować ostrożność.

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, zmęczenie, nudności, ból brzucha, niestrawność, biegunka, zaparcia. Niezbyt często: wysypka, świąd, zaczerwienienie. Częstość nieznana: zawroty głowy, wymioty, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, obrzęki/obrzęki obwodowe, podwyższona aktywność enzymów wątrobowych, żółtaczka, pogorszenie kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą. Odnotowano sporadyczne, samoistne przypadki hipercholesterolemii, której przyczyn nie ustalono.

Ciąża i laktacja

Leku nie należy stosować w ciąży (brak danych). Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią (brak danych).

Uwagi

Nie przeprowadzono badań dotyczących zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn; w przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub senności nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługiwania maszyn.

Interakcje

Dane dotyczące możliwych interakcji leków z glukozaminą są ograniczone, ale notowano zwiększanie się wartości parametru INR podczas stosowania jej z doustnymi antagonistami witaminy K. Z tego względu pacjentów leczonych doustnymi antagonistami witaminy K należy ściśle kontrolować podczas rozpoczynania oraz kończenia leczenia glukozaminą. Jednoczesne leczenie glukozaminą może spowodować zwiększenie absorpcji i stężenia tetracykliny w surowicy, jednakże wyniki badań klinicznych dotyczące tej interakcji są ograniczone. W związku z ograniczoną dokumentacją na temat potencjalnych interakcji leków z glukozaminą należy uwzględnić zmienione działanie lub stężenie jednocześnie używanych preparatów.

Cena

Flexove®, cena 100% 67.73 zł

Preparat zawiera substancję: Glucosamine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."