Flegatussin neoForte

5 ml syropu zawiera 8 mg chlorowodorku bromoheksyny. Preparat zawiera maltitol ciekły.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Flegatussin neoForte 1 but. 120 ml, syrop

Bromhexine hydrochloride

18.16 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu sekretolitycznym i sekretomotorycznym. Łagodzi kaszel i ułatwia odkrztuszanie. Poprzez zmniejszenie lepkości wydzieliny i aktywację nabłonka oddechowego ułatwia wykrztuszanie gęstej wydzieliny. Bromoheksyna po podaniu doustnym jest szybko i całkowicie wchłaniana z przewodu pokarmowego. Wiąże się z białkami osocza w 95%. T0,5 po podaniu wielokrotnym wynosi ok 1 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież >12 lat: 5 ml 3 razy na dobę (8 mg 3 razy na dobę). Dawka dobowa dla dorosłych wynosi 24 ml. Dzieci w wieku 6-12 lat: 2,5 ml 3 razy na dobę (4 mg 3 razy na dobę). Dzieci nie należy stosować. Sposób podania. Preparat należy stosować w równych odstępach czasu, po posiłku. Nie należy podawać bezpośrednio przed snem. U dorosłych i młodzieży bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować dłużej niż 4-5 dni, u dzieci - nie dłużej niż 3 dni.

Wskazania

Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z utrudnionym wykrztuszaniem gęstej wydzieliny.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku < 6 lat.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji skórnych, należy natychmiast przerwać leczenie bromoheksyną. Ze względu na ryzyko zalegania wydzieliny z dróg oddechowych, należy zachować ostrożność u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlu lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego (np. przy pierwotnej dyskinezie rzęsek). Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub ciężką niewydolnością wątroby (należy zachować większe odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami lub podawać w zmniejszonych dawkach). W przypadku ciężkiej niewydolności nerek w wątrobie mogą gromadzić się metabolity bromoheksyny; szczególnie podczas długotrwałego stosowania zaleca sie okresowe monitorowanie czynności wątroby. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy; możliwość nasilenia objawów. Ze względu na zawartość maltitolu, nie należy stosować leku u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,3 kcal/g maltitolu.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: nudności, bóle brzucha (w szczególności ból w nadbrzuszu), wymioty, biegunka, gorączka. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, skurcz oskrzeli, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd), ból głowy, zawroty głowy, senność, obniżenie ciśnienia krwi, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica), zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku zwłaszcza w I trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży, lek może być stosowany jedynie w przypadkach, w których oczekiwane korzyści kliniczne przewyższają potencjalne ryzyko. Nie wiadomo, czy bromoheksyna i (lub) jej metabolity przenikają do mleka ludzkiego; nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i (lub) dzieci. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie leku biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki. Dostępne badania przedkliniczne nie wskazują na wpływ bromoheksyny na płodność.

Uwagi

Przed prowadzeniem pojazdów i obsługiwaniem maszyn, należy zachować ostrożność, gdyż mogą wystąpić bóle i zawroty głowy lub senność.

Interakcje

Bromoheksyny nie należy stosować z lekami przeciwkaszlowymi (może dojść do niebezpiecznego nagromadzenia wydzieliny oskrzelowej). Należy stosować ostrożnie z atropiną i innymi lekami cholinolitycznymi - powodują one suchość błon śluzowych. Bromoheksyna może nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego salicylanów i innych NLPZ. Stosowana jednocześnie z niektórymi antybiotykami (oksytetracyklina, erytromycyna, ampicylina, doksycylina, amoksycylina) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Cena

Flegatussin neoForte, cena 100% 18.16 zł

Preparat zawiera substancję: Bromhexine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."