Filomag B6

1 tabl. zawiera 600 mg wodoroasparaginianu magnezu (co odpowiada 40 mg jonów Mg) i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny (witaminy B6). Lek zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Filomag B6 75 szt., tabl.

Magnesium hydroaspartate,

Pyridoxine hydrochloride

20.75 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat magnezu z dodatkiem witaminy B6. Magnez jest aktywatorem wielu enzymów, uczestniczy w wytwarzaniu, magazynowaniu i transporcie związków bogatoenergetycznych. Bierze udział w syntezie białek i kwasów nukleinowych oraz w metabolizmie tłuszczów. Jest niezbędny m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krążenia oraz mięśni poprzecznie prążkowanych i gładkich. Pirydoksyna zwiększa o 20-40% wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, ułatwia transport do wnętrza komórek i utrzymuje właściwe stężenie wewnątrzkomórkowe. Zmniejsza także wydalanie magnezu w moczu. Dobowe zapotrzebowanie na magnez u dorosłego człowieka wynosi 300-450 mg, a zalecane dobowe spożycie pirydoksyny wynosi od ok. 0,6 mg u dzieci do ok. 2 mg u młodzieży i dorosłych. Preparat wchłania się w przewodzie pokarmowym, a wydalany jest z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat - intensywne uzupełnianie stwierdzonego biochemicznie lub klinicznie niedoboru magnezu: 1-2 tabl. 2-3 razy na dobę, maksymalnie 6 tabl. na dobę; profilaktyka niedoboru magnezu i witaminy B6: 1-2 tabl. 2 razy na dobę, maksymalnie 4 tabl. na dobę. Dzieci 4-12 lat - niedobory magnezu: 1-2 tabl. 2 razy na dobę, maksymalnie 4 tabl. na dobę. Uwaga: przyjmuje się, że całkowite dzienne zapotrzebowanie organizmu na magnez nie przekracza 5 mg/kg masy ciała.

Wskazania

Stwierdzony niedobór magnezu i (lub) witaminy B6. Objawy czynnościowego niedoboru magnezu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hipermagnezemia. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min). Zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (blok). Bradykardia. Miastenia.

Środki ostrożności

Leku nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: nudności i biegunki, które zwykle ustępują samoistnie. Rzadko: zaczerwienienie skóry, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, osłabienie mięśniowe. Bardzo rzadko: bezsenność.

Ciąża i laktacja

Brak danych. Nie występowały zaburzenia podczas stosowania ilości zgodnych z zalecanym dziennym spożyciem (ok. 350 mg magnezu lub ok. 3 mg witaminy B6 dziennie). Jednak narażenie na duże dawki może wywołać u noworodka zespół zależności od pirydoksyny.

Uwagi

Przy długotrwałym stosowaniu należy kontrolować stężenie magnezu w surowicy. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Leku nie należy stosować jednocześnie z fosforanami i związkami wapnia, gdyż zmniejszają wchłanianie magnezu. Sole magnezu zmniejszają wchłanianie tetracyklin - należy zachować co najmniej 3 h przerwy pomiędzy podaniem obu leków. Ponadto magnez zmniejsza wchłanianie związków żelaza, fluoru, fluorochinolonów oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych (pochodnych kumaryny). Witamina B6 zmniejsza skuteczność preparatów lewodopy bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy.

Cena

Filomag B6, cena 100% 20.75 zł

Preparat zawiera substancję: Magnesium hydroaspartate, Pyridoxine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."