Figura 1

1 saszetka zawiera 0,9 g liścia senesu, co odpowiada 16,58-22,43 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Figura 1 20 saszetek 3 g, zioła do zaparzania

Senna sp.

8.16 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat pochodzenia naturalnego o działaniu przeczyszczającym. Zawarte w liściach senesu glikozydy antranoidowe i ich aktywny metabolit reinoantron wzmagają perystaltykę jelita grubego, ograniczają absorpcję płynów, co powoduje zmiękczenie mas kałowych i ułatwia wypróżnienie. Defekacja ma miejsce po upływie 8-12 h co spowodowane jest czasem transportu do okrężnicy i przemiany w aktywny związek. Sennozydy nie są ani absorbowane w jelicie górnym ani rozkładane przez ludzkie enzymy trawienne. Są konwertowane przez bakterie jelita grubego w aktywne metabolity (atron reiny). Po ustnym podawaniu synnozydów, 3-6% metabolitów jest wydalanych z moczem, niektóre są wydalane z żółcią. Większość synnozydów (ok. 90%) jest wydalanych z kałem jako polimery (polichinonowe) wraz z od 2-6% niezmienionych synnozydów, sennidyn, reinantronów i reiną.

Dawkowanie

Doustnie. Młodzież powyżej 12 rż., dorośli i osoby starsze: 1 saszetkę raz na dobę wieczorem. Sposób podania: 1 saszetkę zalać szklanką gorącej wody i naparzać pod przykryciem przez ok. 10 min., wypić napar wieczorem, po jedzeniu (od 2/3 do całości przygotowanego naparu). Działanie przeczyszczające występuje po 8-12 h od przyjęcia leku. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 1-2 tygodnie. Maksymalna dzienna dawka glikozydów wynosi 30 mg, co odpowiada 1 saszetce preparatu.

Wskazania

Środek przeczyszczający do krótkotrwałego stosowania w zaparciach występujących sporadycznie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedrożność, zwężenie lub atonia jelit, choroby zapalne okrężnicy (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), bóle brzucha o nieznanej przyczynie, zapalenie wyrostka robaczkowego, odwodnienie z utratą elektrolitów. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

Pacjenci przyjmujący glikozydy nasercowe, leki antyarytmiczne, leki powodujące wydłużenie odcinka QT, moczopędne, adrenokortykosteroidy lub produkty zawierające korzeń lukrecji powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania liścia senesu. Preparat nie powinien być stosowany przez pacjentów cierpiących z powodu zaklinowania stolca, niezdiagnozowanych, ostrych lub uporczywych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. bólów brzucha, nudności, wymiotów, co może być oznaką potencjalnej lub istniejącej niedrożności jelit. Należy unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszcząjących. Stosowanie dłużej niż przez krótki okres leczenia może prowadzić do zaburzenia czynności jelit i uzależnieniea od tych środków.  Preparat powinien być stosowany tylko wówczas jeśli efekt terapeutyczny nie może być osiągnięty poprzez zmianę diety lub stosowanie środków dietetycznych o działaniu łagodnie przeczyszczającym. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek stosowanie produktów z liściem senesu może spowodować zaburzenia równowagi elektrolitów.W przypadku stosowania liścia senesu u osób nietrzymających stolca, odzież lub środki higieny osobistej powinny być zmieniane dużo częściej w celu ograniczenia kontaktu skóry z fekaliami.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko mogą wystąpić: świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka, skurczowe bóle w obrębie jamy brzusznej, wodnisty stolec, w szczególności u pacjentów z zespołem nadpobudliwego jelita. Długotrwałe stosowanie/uzależnienie może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Biegunka prowadzić może w szczególności do utraty potasu, co w konsekwencji może powodować zaburzenia rytmu serca i osłabienie mięśniowe, w szczególności jeśli pacjent równocześnie stosuje glikozydy nasercowe, diuretyki, adrenokortykosteroidy lub korzeń lukrecji. Zbyt długie stosowanie preparatu może spowodować odwracalne zmiany pigmentacyjne w błonie śluzowej jelita grubego (Pseudomelanosis coli), może wystąpić także białkomocz i krwiomocz. Przyjmowanie preparatu może prowadzić do zmiany zabarwienia moczu (żółte lub czerwono-brązowe w zależności od pH moczu), jednak objaw ten nie ma istotnego znaczenia klinicznego.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Podczas przyjmowania preparatu może dojść do zmiany zabarwienia moczu, prowadzącej do zafałszowania wyników testów diagnostycznych.

Interakcje

W przypadku długotrwałego stosowania może wystąpić hipokaliemia, nasilająca działanie jednocześnie przyjmowanych glikozydów nasercowych, leków wpływających na rytm zatokowy (np. chinidyna) oraz wpływąjących na wydłużenie odcinka QT. Straty potasu mogą zwiększyć się przy jednoczesnym stosowaniu tiazydowych środków moczopędnych, adrenokortvkosteroidów i korzenia lukrecji. Preparat może zmniejszać wchłaniania innych leków stosowanych doustnie.

Cena

Figura 1, cena 100% 8.16 zł

Preparat zawiera substancję: Senna sp.

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."