Ferrum Lek®

1 tabl. do żucia zawiera 100 mg żelaza w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą; tabletki zawierają aspartam. 5 ml syropu zawiera 50 mg żelaza w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą; syrop zawiera sacharozę, sorbitol, parahydroksybenzoesan metylu i propylu oraz etanol (<100 mg/30 ml).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ferrum Lek® but. 100 ml, syrop

Ferric hydroxide polymaltose complex

24.07 zł 2019-04-05

Działanie

Organiczny związek żelaza (III) w postaci kompleksu z polimaltozą. Kompleks ten nie wykazuje właściwości utleniających, tak jak to ma miejsce w przypadku soli żelaza (II). Jest wchłaniany z przewodu pokarmowego w procesie transportu czynnego. Żelazo jest magazynowane głównie w wątrobie w postaci związanej z ferrytyną, a następnie wbudowywane w szpiku kostnym w strukturę hemoglobiny.

Dawkowanie

Doustnie. Tabletki do żucia. Utajony niedobór żelaza - leczenie trwa około 1-2 mies. Dorośli, matki karmiące, kobiety w ciąży, dzieci w wieku > 12 lat: 1 tabl. do żucia na dobę. Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Dorośli, matki karmiące, dzieci w wieku > 12 lat: 1-3 tabl. do żucia; czas trwania leczenia wynosi około 3-5 miesięcy, do uzyskania normalizacji stężenia hemoglobiny; po tym okresie należy kontynuować terapię przez kilka tygodni w celu uzupełnienia zasobów żelaza. Kobiety w ciąży: 2-3 tabl. do żucia do uzyskania normalizacji stężenia hemoglobiny; następnie 1 tabl. do żucia, co najmniej do końca ciąży. Zapobieganie niedoborom żelaza u kobiet w ciąży: 1 tabl. do żucia na dobę. Dawka dobowa może być podana jednorazowo lub w dawkach podzielonych, podczas lub natychmiast po posiłku; tabletki należy żuć lub połykać w całości. Syrop. Utajony niedobór żelaza - leczenie trwa 1-2 mies. Dzieci od 1 roku do 12 lat: 2,5 do 5 ml na dobę. Dorośli, matki karmiące, dzieci w wieku > 12 lat: 5 do 10 ml na dobę. Kobiety w ciąży: 10 ml na dobę. Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Niemowlęta do 1 rż.: dawka początkowa wynosi 2,5 ml na dobę, następnie dawkę należy stopniowo zwiększać do 5 ml na dobę. Dzieci w wieku od 1 roku do 12 lat: 5-10 ml na dobę. Dorośli, matki karmiące i dzieci > 12 lat: 10-30 ml na dobę. Czas trwania leczenia wynosi około 3-5 miesięcy, do uzyskania normalizacji stężenia hemoglobiny; następnie należy kontynuować terapię przez kilka tygodni w celu uzupełnienia zapasów żelaza. Kobiety w ciąży: 20-30 ml na dobę do uzyskania normalizacji stężenia hemoglobiny, następnie 10 ml na dobę, co najmniej do końca ciąży. Zapobieganie niedoborom żelaza u kobiet w ciąży: 5-10 ml na dobę. Dawka dobowa może być podana jednorazowo lub w dawkach podzielonych w trakcie lub tuż po posiłku. Preparat można podawać z sokiem albo dodać do pokarmu podawanego butelką.

Wskazania

Leczenie utajonego niedoboru żelaza. Leczenie niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza (jawny niedobór żelaza). Zapobieganie niedoborom żelaza w okresie ciąży.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadmierne zasoby żelaza w organizmie (m.in. hemochromatoza, hemosyderoza). Zaburzenia wbudowywania żelaza w strukturę hemoglobiny (m.in. niedokrwistość spowodowana zatruciem ołowiem, niedokrwistość syderoachrestyczna, talasemia). Niedokrwistość, która nie jest spowodowana niedoborem żelaza (np. niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość megaloblastyczna w wyniku niedoboru wit. B12). Wielokrotne przetoczenia krwi. Pozajelitowe leczenie żelazem.

Środki ostrożności

Tabletek do żucia nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat (dla tej grupy pacjentów przeznaczony jest syrop). Tabletki do żucia zawierają aspartam, który może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Syrop zawiera sacharozę i sorbitol, dlatego nie należy go stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy- galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. 1 ml syropu zawiera 0,04 WW. Należy uwzględnić zawartość etanolu, stosując syrop u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, uszkodzeniem mózgu, chorobami mózgu lub chorobą alkoholową. Ze względu na zawartość  parahydroksybeznoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, syrop może wywoływać reakcje alergiczne typu późnego.

Niepożądane działanie

Często: uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, zaparcie, biegunka, wymioty, nudności, zgaga, zmiana barwy stolca. Niezbyt często: ból głowy, świąd. Rzadko: zmiana barwy zębów, skórne reakcje nadwrażliwości np. wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: ból brzucha, reakcje anafilaktyczne.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią wyłącznie po ocenie stosunku ryzyka do korzyści z leczenia. Brak dowodów na ryzyko stosowania preparatu w I trymestrze ciąży, a szkodliwy wpływ na rozwój płodu jest mało prawdopodobny. Kontrolowane badania u kobiet w ciąży po I trymestrze nie wykazały żadnych działań niepożądanych na organizm matki i noworodka. Z kompleksu wodorotlenku żelaza z polimaltozą niewielka część żelaza przenika do mleka kobiecego, ale jest mało prawdopodobne, aby powodowało to działania niepożądane u karmionego piersią noworodka.

Uwagi

Związki żelaza powodują ciemne zabarwienie stolca (bez znaczenia klinicznego). Leczenie żelazem nie wpływa na wynik testu na krew utajoną. Informacja dla pacjentów z cukrzycą: 1 tabl. zawiera 0,04 WW (wymiennika węglowodanowego).

Interakcje

Nie obserwowano interakcji. Ze względu na to, że żelazo jest związane w kompleksie, interakcje ze składnikami pokarmów (fityniany, szczawiany, tanina itp.) oraz jednocześnie przyjmowanymi lekami (tetracykliny, leki zobojętniające sok żołądkowy) są mało prawdopodobne. Nie zaleca się jednoczesnego pozajelitowego stosowania żelaza, gdyż możliwe jest gwałtowne zahamowanie wchłaniania żelaza podawanego doustnie.

Cena

Ferrum Lek®, cena 100% 24.07 zł

Preparat zawiera substancję: Ferric hydroxide polymaltose complex

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."