Fenistil®

1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Fenistil® but. 20 ml, krople doustne, roztw.

Dimetindene maleate

24.99 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwhistaminowy - antagonista receptorów histaminowych H1. Znacznie zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych, związaną z reakcją nadwrażliwości typu wczesnego. Wywiera działanie przeciwkininowe oraz słabe działanie cholinolityczne i uspokajające. Działanie leku rozpoczyna się po 30-60 min od podania i utrzymuje przez 8-12 h. Stężenie maksymalne we krwi po podaniu w postaci roztworu występuje po około 2 h. Dimetinden wiąże się w 90% z białkami osocza. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z żółcią i moczem, głównie w postaci metabolitów. T0,5 po podaniu w postaci roztworu wynosi 6 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 3 razy na dobę po 20-40 kropli (tj. 3-6 mg/dobę w 3 równych dawkach podzielonych). U pacjentów ze skłonnością do senności należy stosować 40 kropli przed snem i 20 kropli podczas śniadania. Dzieci w wieku poniżej 12 lat: 0,1 mg/kg masy ciała/dobę tj. 2 krople na kg masy ciała na dobę, podana w 3 dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej. Maksymalna dwaka dobowa u dzieci w wieku 1 miesiąc – 1 rok: 1,5 mg (30 kropli), 1 –3 lata: 2,25 mg (45 kropli), 3 –12 lat: 3 mg (60 kropli). Lek należy stosować u niemowląt od 1. miesiąca do ukończenia 1. rż. oraz u dzieci poniżej 6 lat tylko na zlecenie lekarza i jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności zastosowania leczenia przeciwhistaminowego. Sposób podania. Jeżeli niemowlę jest karmione butelką, to lek należy dodawać do butelki z ciepłym pokarmem bezpośrednio przed karmieniem. Jeśli niemowlę jest karmione łyżeczką, krople można podawać nierozcieńczone, na małej łyżeczce do herbaty.

Wskazania

Leczenie objawowe chorób alergicznych - skóry: pokrzywka, świąd w przebiegu atopowego zapalenia skóry, alergicznego wyprysku kontaktowego, wyprysku endogennego; układu oddechowego: zapalenie błony śluzowej nosa sezonowe (katar sienny) i alergiczne. Leczenie objawowe alergii pokarmowych oraz polekowych, jak również: łagodzenie świądu towarzyszącego chorobom zakaźnym (np. ospie). Łagodzenie objawów występujących po ukąszeniu owadów oraz w zapobieganiu reakcjom alergicznym występującym podczas leczenia odczulającego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Noworodki do ukończenia pierwszego miesiąca życia, zwłaszcza przedwcześnie urodzone.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z jaskrą lub z zatrzymaniem moczu spowodowanym np. rozrostem gruczołu krokowego. Tak jak w przypadku wszystkich antagonistów receptorów H1 i H2 należy zachować ostrożność u pacjentów chorych na epilepsję. Zaobserwowano, że u małych dzieci leki przeciwhistaminowe mogą wywoływać pobudzenie. Stosowanie leków przeciwhistaminowych u niemowląt w 1. rż, wymaga szczególnej ostrożności i bezpośredniej kontroli lekarskiej - silne działanie uspokajające wywoływane przez te leki może wiązać się z incydentami bezdechu podczas snu.

Niepożądane działanie

Bardzo często: zmęczenie. Często: senność. Rzadko: pobudzenie, bóle głowy, zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, suchość w jamie ustnej, suchość w gardle. Bardzo rzadko: reakcje rzekomoanafilaktyczne, w tym obrzęk twarzy, obrzęk gardła, wysypka, skurcze mięśni i duszność.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią. W badaniach na zwierzętach nie wykazano wpływu preparatu na płodność.

Uwagi

Lek może pogarszać sprawność psychofizyczną u niektórych pacjentów. Należy zachować ostrożność podając lek osobom, które muszą prowadzić pojazdy mechaniczne lub wykonują inne czynności wymagające skupienia (np. obsługa urządzeń mechanicznych).

Interakcje

Lek może nasilać działanie leków działających na OUN (leki nasenne, leki uspokajające, skopolamina, alkohol). Jednoczesne podawanie inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) może nasilać przeciwcholinergiczne działanie lekówprzeciwhistaminowych, a także ich hamujący wpływ na OUN - nie zaleca się jednoczesnego stosowania tych leków. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i leki antycholinergiczne (np. leki rozszerzające oskrzela, leki spasmolityczne działające na układ pokarmowy, leki rozszerzające źrenice, urologiczne leki przeciwmuskarynowe) stosowane jednocześnie z lekami antyhistaminowymi mogą nasilać działanie przeciwmuskarynowe wywołując ryzyko zaostrzenia jaskry i zatrzymania moczu. W celu zmniejszenia depresji OUN i ewentualnego nasilenia działania leków, prokarbazyna i leki przeciwhistaminowe należy stosować ostrożnie.

Cena

Fenistil®, cena 100% 24.99 zł

Preparat zawiera substancję: Dimetindene maleate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."