Fenistil®

1 g żelu zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Preparat zawiera glikol propylenowy, chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Fenistil® tuba 30 g, żel

Dimetindene maleate

23.99 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwhistaminowy do stosowania na skórę. Maleinian dimetyndenu jest antagonistą receptorów histaminowych H1 o charakterystycznym silnym powinowactwie. W istotny sposób zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych, związaną z reakcją nadwrażliwości typu wczesnego. Lek zmniejsza obrzęki, działa silnie przeciwświądowo (z wyłączeniem świądu cholestatycznego), łagodzi podrażnienia skóry. Wykazuje miejscowe właściwości znieczulające. Podłoże żelu ułatwia przenikanie substancji czynnej w głąb skóry. Chłodzi, co dodatkowo łagodzi podrażnioną skórę. Lek szybko penetruje w głąb skóry, po kilku minutach rozpoczyna się jego działanie przeciwhistaminowe. Maksimum działania zostaje osiągnięte po 1-4 h. Po zastosowaniu żelu na skórę u zdrowych ochotników zaobserwowano, że w krwiobiegu pojawia się 10% zastosowanej zewnętrznie dawki maleinianu dimetyndenu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Nanosić cienką warstwę żelu na zmienioną chorobowo i swędzącą powierzchnię skóry 2-4 razy na dobę. W przypadkach szczególnie nasilonego świądu lub znacznego uszkodzenia skóry leczenie miejscowe preparatem powinno być uzupełnione stosowaniem tego leku w postaci doustnej - kropli.

Wskazania

Świąd towarzyszący dermatozom, pokrzywce, ukąszeniom owadów, oparzeniom słonecznym, powierzchownym oparzeniom skóry (pierwszego stopnia).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

Środki ostrożności

W przypadku stosowania żelu na rozległą powierzchnię skóry, należy unikać ekspozycji miejsc nim pokrytych na działanie promieni słonecznych. Unikać stosowania u małych dzieci na duże obszary skóry, szczególnie w przypadkach zranień, stanów zapalnych skóry. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz reakcje skórne.

Niepożądane działanie

Najczęściej obserwowane działania niepożądane to łagodne i przemijające reakcje skórne w miejscu aplikacji. Częstość nieznana: suchość skóry, uczucie pieczenia skóry, alergiczne zapalenie skóry.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią preparatu nie należy stosować na rozległą powierzchnię skóry, w szczególności w przypadku zranień lub stanów zapalnych skóry. W okresie karmienia piersią preparatu nie należy stosować na brodawki sutków. W badaniach na zwierzetach nie zaobserwowano wplywu leku na płodność.

Uwagi

Lek stosowany na skórę nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na niewielką ilość maleinianu dimetyndenu, jaka wchłania się do krążenia ogólnego po zastosowaniu miejscowym, wystąpienie interakcji jest mało prawdopodobne.

Cena

Fenistil®, cena 100% 23.99 zł

Preparat zawiera substancję: Dimetindene maleate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."