Farfaron

100 g preparatu zawiera: 5 g wyciągu gęstego z liścia podbiału pospolitego. Preparat zawiera benzoesan sodu oraz sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Farfaron but. 125 g, syrop o smaku aronii

Tussilago farfara

15.13 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat roślinny do stosowania w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Jako substancję czynną lek zawiera wodny gęsty wyciąg z liści podbiału pospolitego. Wyciąg z liści podbiału powleka błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Polisacharydy śluzu zawartego w liściu podbiału dzięki właściwościom fizyko-chemicznym mają zdolność tworzenia warstwy ochronnej na powierzchniach błon śluzowych redukując ich podrażnienia. Preparat działając osłaniająco na błony śluzowe łagodzi kaszel.

Dawkowanie

doustnie. Dorośli i młodzież od 13 rż.: 5 ml 2 razy na dobę. Dzieci poniżej 13 rż.: nie stosować. Sposób podania: syrop należy dawkować za pomocą dołączonej do opakowania miarki. Nie zaleca się stosowania dłużej niż 7 dni podczas jednej kuracji i nie dłużej niż 4-6 tyg. w ciągu roku.

Wskazania

Środek pomocniczy w objawach stanów zapalnych jamy ustnej i gardła np. chrypka, kaszel.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na rośliny z rodziny astrowatych.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość benzoesanu sodu zaleca się zachowanie ostrożności u chorych z astmą. Preparat zawiera sacharozę w związku z tym należy go ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. 5 ml syropu zawiera 3,5 g sacharozy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu. Ze względu na obecność alkaloidów pirolizydynowych, nie stosować dłużej niż 4-6 tyg. w ciągu roku. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy przerwać kurację i wdrożyć inne leczenie. Nie przekraczać zalecanej dawki i zalecanego czasu stosowania.

Niepożądane działanie

U osób szczególnie wrażliwych na benzoesan sodu pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Cena

Farfaron, cena 100% 15.13 zł

Preparat zawiera substancję: Tussilago farfara

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."