Famidyna

1 tabl. powl. zawiera 10 mg famotydyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Famidyna 10 szt., tabl. powl.

Famotidine

11.89 zł 2019-04-05

Działanie

Kompetycyjny antagonista receptora histaminowego H2. Po podaniu dawki 20 mg hamuje nocne wydzielanie soku żołądkowego nawet do 90%o. Hamuje podstawowe i stymulowane wydzielanie kwasu solnego i pepsyny. Hipergastrynemia powstająca po dłuższym stosowaniu famotydyny ustępuje po jej odstawieniu. Famotydyna wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, osiągając w ciągu 2-3 h maksymalne stężenie we krwi. W 15-20% wiąże się z białkami. Biodostępność leku po podaniu doustnym wynosi 40-45%. Pokarm i środki zobojętniające nie wpływają na wchłanianie leku. T0,5 we krwi wynosi ok. 3 h, u chorych z klirensem kreatyniny poniżej 10 ml/min może ulec wydłużeniu nawet do 20 h. Famotydyna jest wydalana z moczem w postaci nie zmetabolizowanej. Przenika do mleka matki.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 16 lat: 1 tabl. (10 mg) raz na dobę w przypadku wystąpienia objawów zgagi lub niestrawności. Jeśli po przyjęciu leku dolegliwości utrzymują się dłużej niż 1 h lub nawracają, można przyjąć następną tabletkę. Nie należy stosować więcej niż 2 tabl. na dobę. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg. należy rozważyć zasadność stosowania. Sposób podania. Tabl. należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody.

Wskazania

Lek stosuje się w celu usunięcia objawów związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego: zgaga, niestrawność.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na famotydynę lub inne składniki preparatu. Nadwrażliwość na inne leki z grupy antagonistów receptora H2 w wywiadzie. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w przypadku przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, niewydolności wątroby i nerek oraz w przypadku stosowania leków w związku z współistniejącymi chorobami.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: zmęczenie, przemijające zaburzenia psychiczne (tj. depresja, dezorientacja, splątanie, niepokój, pobudzenie, omamy); nudności, wymioty, dyskomfort lub bóle w obrębie jamy brzusznej, spadek łaknienia, suchość w ustach, wzdęcia; zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczka cholestatyczna; wysypka, świąd, pokrzywka; anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy; bóle stawowe i mięśniowe, kurcze mięśni. Rzadko: bóle głowy, zawroty głowy; zaparcia, biegunki. Bardzo rzadko: martwica toksyczno-rozpływna naskórka, łysienie; blok przedsionkowo-komorowy; ginekomastia (ustępuje po odstawieniu leku). Obserwowano rzadkie przypadki leukopenii, pancytopenii, małopłytkowości i agranulocytozy oraz nasilenia istniejącej choroby wątroby, jednak nie potwierdzono związku przyczynowego.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży. Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Należy zaprzestać stosowania preparatu podczas karmienia piersią lub zaprzestać karmienia piersią.

Interakcje

Famotydyna zmniejsza wchłanianie ketokonazolu. Pokarm i środki zobojętniające treść żołądkową nie wpływają na wchłanianie famotydyny.

Cena

Famidyna, cena 100% 11.89 zł

Preparat zawiera substancję: Famotidine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."