Espumisan®

1 ml (25 kropli) zawiera 40 mg symetykonu; krople zawierają sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Espumisan® but. 30 ml, krople doustne, emulsja

Simeticone

26.94 zł 2019-04-05

Działanie

Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Uwolnione w ten sposób gazy mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Symetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje chemiczne lub enzymatyczne. Nie wchłania się po podaniu doustnym i jest wydalany w postaci niezmienionej po przejściu przez układ pokarmowy.

Dawkowanie

Doustnie. W dolegliwościach żołądkowo-jelitowych związanych z gromadzeniem się gazów - niemowlęta >1 mż.: 1-2 ml (tj. 25-50 kropli) na dobę w 2-4 dawkach podzielonych (nie więcej niż 80 mg symetykonu na dobę; lek należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią); dzieci 1-6 lat: 1 ml (tj. 25 kropli) 3 do 5 razy na dobę; dzieci 6-14 lat: 1-2 ml (tj. 25-50 kropli) 3 do 5 razy na dobę; młodzież i dorośli: 2 ml (tj. 50 kropli) 3 do 5 razy na dobę. Lek może być podawany także pacjentom w okresie pooperacyjnym. W przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej - badanie radiologiczne, USG: 2 ml (tj. 50 kropli) 3 razy na dobę w przeddzień badania oraz 2 ml (tj. 50 kropli) rano, na czczo, w dniu badania; jako dodatek do zawiesiny środka kontrastowego: 4-8 ml (tj. 100-200 kropli) na 1 litr środka cieniującego stosowanego podczas badania z podwójnym kontrastem; w przygotowywaniu pacjentów do gastroskopii: przed endoskopią 4-8 ml (tj. 100-200 kropli), w razie konieczności można w czasie badania wlać dodatkowo kilka ml emulsji przez kanał instrumentalny endoskopu aby zmniejszyć pienienie treści przewodu pokarmowego. W przypadku zatrucia środkami powierzchniowo-czynnymi (detergentami) - dorośli: w zależności od ciężkości zatrucia, zwykle 10-20 ml (co odpowiada ok. 1/3-2/3 zawartości butelki 30 ml); dzieci: w zależności od ciężkości zatrucia, zwykle 2,5-10 ml (od 65 kropli do 1/3 zawartości butelki 30 ml). Sposób podania. Lek może być przyjmowany bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłku, w razie konieczności, również przed snem.

Wskazania

Leczenie objawowe dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów, takich jak: wzdęcia, niemowlęca kolka jelitowa u niemowląt >1 mż. Wspomagająco w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii. Jako środek zmniejszający pienienie w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na symetykon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci do ukończenia 1 mż. Podczas stosowania preparatu nie należy pić napojów gazowanych. Ze względu na zawartość sorbitolu leku nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Dotychczas nie zanotowano działań niepożądanych związanych z zastosowaniem leku. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na substancje wchodzące w skład leku.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie zawiera cukru, może być podawany osobom chorym na cukrzycę i pacjentom z zaburzeniami odżywiania. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Espumisan®, cena 100% 26.94 zł

Preparat zawiera substancję: Simeticone

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."