Espumisan® 100

1 ml (25 kropli) zawiera 100 mg symetykonu; krople zawierają sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Espumisan® 100 but. 30 ml, krople doustne, emulsja

Simeticone

2019-04-05

Działanie

Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Uwolnione w ten sposób gazy mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Symetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje chemiczne lub enzymatyczne. Nie wchłania się po podaniu doustnym i jest wydalany w postaci niezmienionej po przejściu przez układ pokarmowy.

Dawkowanie

Doustnie. W dolegliwościach żołądkowo-jelitowych związanych z gromadzeniem się gazów - niemowlęta: 5-10 kropli do każdej butelki mleka lub przed każdym karmieniem piersią (lek należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na łyżeczce przed karmieniem piersią); dzieci 1-6 lat: 10 kropli 3 do 5 razy na dobę; dzieci 6-14 lat: 10-20 kropli 3 do 5 razy na dobę; młodzież i dorośli: 20 kropli 3 do 5 razy na dobę. Lek może być przyjmowany bezpośrednio przed, w trakcie lub po posiłku, w razie konieczności, również przed snem. Lek może być podawany także pacjentom w okresie pooperacyjnym. W przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej - 1 ml 3 razy na dobę w przeddzień badania, po posiłkach i 1 ml rano, w dniu badania; jako dodatek do zawiesiny środka kontrastowego: 2-4 ml na 1 litr środka cieniującego stosowanego podczas badania z podwójnym kontrastem; w przygotowywaniu pacjentów do gastroskopii: przed badaniem 2-3 ml, w razie konieczności można w czasie badania wlać dodatkowo kilka ml emulsji do endoskopu aby zmniejszyć pienienie treści przewodu pokarmowego.

Wskazania

Leczenie objawowe zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów, takich jak: wzdęcia, nasilone powstawanie gazów w przewodzie pokarmowym (również w okresie pooperacyjnym). Pomocniczo w badaniach diagnostycznych jamy brzusznej (np. w celu redukcji cieni wywołanych gazami w badaniach radiologicznych, ultrasonograficznych; badania endoskopowe; jako dodatek do zawiesiny środka kontrastowego). Lek jest wskazany jest do stosowania u niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na symetykon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość sorbitolu leku nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Dotychczas nie zanotowano działań niepożądanych związanych z zastosowaniem leku.

Ciąża i laktacja

Zachować ostrożność zalecając lek kobietom w ciąży.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancję: Simeticone

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."