Erfin
1 tabl. zawiera 250 mg terbinafiny w postaci chlorowodorku.
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Interakcje
- Cena
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Erfin | 28 szt. (4 blistry x 7), tabl. |
Terbinafine hydrochloride |
50.18 zł | 2019-04-05 |
Działanie
Lek przeciwgrzybiczy z grupy alliloamin hamujący biosyntezę ergosterolu w komórkach grzyba. Działa na dermatofity (Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. tonsurans, T. violaceum, Microsporum canis, Epidermophyton floccosum), pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne, a także na większość drożdżaków Candida spp. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Szybko przenika do warstwy rogowej naskórka, skóry właściwej i tkanek oraz odkłada się w płytce paznokciowej. Z białkami osocza wiąże się w 99%. Terbinafina jest szybko i intensywnie metabolizowana w wątrobie; jej nieaktywne metabolity są wydalane głównie z moczem. T0,5 w fazie eliminacji wynosi 17 h.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 250 mg raz na dobę. Pacjentom z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny Czas trwania leczenia wynosi zazwyczaj: w grzybicy tułowia i pachwin - 2-4 tygodnie; w grzybicy międzypalcowej i typu podeszwowo-mokasynowego - 2-6 tygodni; w grzybicy owłosionej skóry głowy - 4 tygodnie; w zakażeniach grzybiczych paznokci - 6-12 tygodni, w grzybicy paznokci stóp może być konieczne leczenie 6-miesięczne lub dłuższe.
Wskazania
Zakażenia grzybicze skóry (pachwin i innych powierzchni ciała, stóp, owłosionej skóry głowy) wywołane przez dermatofity z rodzaju Trichophyton oraz Microsporum canis i Epidermophyton floccosum, gdy leczenie jest uzasadnione ze względu na umiejscowienie i rozległość zakażenia. Grzybica paznokci, wywołana przez dermatofity. Terbinafina stosowana doustnie nie jest skuteczna w leczeniu łupieżu pstrego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na terbinafinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.
Środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania u dzieci oraz u pacjentów z chorobami wątroby. Ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą (ryzyko zaostrzenia choroby) oraz u pacjentów z niewydolnością nerek. Jeżeli wystąpią objawy zaburzenia czynności wątroby, należy wykonać badanie aktywności enzymów wątrobowych i przerwać leczenie terbinafiną.
Niepożądane działanie
Często: ból głowy, uczucie pełności, brak łaknienia, niestrawność, nudności, łagodne bóle brzucha, biegunka, wysypka, pokrzywka. Niezbyt często: przemijające zaburzenia smaku łącznie z jego utratą. Rzadko: ciężkie reakcje skórne (m.in. zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie naskórka, nadwrażliwość na światło, obrzęk naczynioruchowy), parestezje, osłabienie czucia, zawroty głowy, złe samopoczucie, zmęczenie, żółtaczka, cholestaza, zapalenie wątroby, bóle mięśni i stawów. Bardzo rzadko: zaostrzenie łuszczycy, neutropenia, agranulocytoza, trombocytopenia, reakcje anafilaktyczne, wystąpienie lub zaostrzenie objawów tocznia rumieniowatego skórnego lub układowego, depresja, lęk. W pojedynczych przypadkach: trwałe zaburzenia smaku prowadzące do zmniejszenia łaknienia i znacznej utraty masy ciała.
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować w ciąży, chyba że potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Terbinafina przenika do mleka matki - nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Interakcje
Ryfampicyna osłabia i skraca działanie terbinafiny, natomiast cymetydyna je nasila (może zachodzić konieczność dostosowania dawki preparatu przy jednoczesnym stosowaniu tych leków). Preparat nasila działanie leków metabolizowanych przez CYP 2D6, takich jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, β-adrenolityki, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, inhibitory MAO typu B. Terbinafina może także nieznacznie wpływać na klirens leków metabolizowanych przez enzymy cytochromu P-450, m.in. cyklosporyny, tolbutaminy, terfenadyny, triazolamu, doustnych środków antykoncepcyjnych. Preparat stosowany jednocześnie z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi może wywoływać zaburzenia menstruacyjne (krwawienia międzymiesiączkowe, nieregularne cykle).
Cena
Erfin, cena 100% 50.18 zł
Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."